Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Spadek emisji w UE. A w Polsce?

factory

Spadek emisji w UE. A w Polsce?

Czy zużycie paliw kopalnych radykalnie zmniejszyło się w Europie? Emisje w UE były w pierwszej połowie 2021 r. niższe niż sprzed ponad półtora roku. Wciąż jednak palimy węglem w Polsce i stanowi on tu główne źródło energii elektrycznej.

Reklama

OZE tańsze

Produkcja energii elektrycznej z węgla zmniejszyła się w UE o 16% w pierwszej połowie tego roku, względem analogicznego okresu w 2019 r. Energia odnawialna oraz atomowa zapewniła mieszkańcom UE27  kolejno 39% i 27%. W sumie pokryło to dwie trzecie zapotrzebowania na energię (66%). 

Dodatkowo, wytwarzanie energii elektrycznej z elektrowni węglowych i gazowych (gaz ziemny) kosztuje dwa i trzy razy więcej niż wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych: elektrowni słonecznych oraz wiatrowych. Zjawisko to można dostrzec na wszystkich głównych rynkach, we Francji, Włoszech i Niemczech. Np. w Hiszpanii wytwarzanie energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych kosztuje około 31,7 euro/MWh, natomiast z fotowoltaiki 39 euro/MWh. W Hiszpanii sama energia wiatrowa wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż paliwa kopalne. 

Polska energia

Dane, które podano w raporcie Ember informują o wzroście udziału OZE w krajach unijnych, ale w międzyczasie o wysokim udziale węgla w polskim miksie energetycznym. Stanowi on ponad 70 % udziału w naszej energetyce. Dodatkowo, jak wynika z analizy polskiej sytuacji energetycznej, duży wzrost udziału energii słonecznej zrównoważył ciągle jeszcze niewielki udział energii wiatrowej.

W okresie 2019 –  pierwszej połowy 2021 roku o 13% wzrosła w kraju produkcja energii ze słońca (1TWh). Jednak energia słoneczna odpowiada jedynie za 3% całkowitej produkcji energii elektrycznej. Energetyka wiatrowa nadal boryka się z ograniczeniami związanymi z ustawą odległościową, czyli zasadą 10h

– […] Rozwój OZE w Polsce nie nadążał w latach 2019-2021 za wzrostem popytu na energię elektryczną.  Doprowadziło to do wzrostu ilości energii produkowanej z węgla w porównaniu z okresem przed pandemią. […] Polska nie może spoczywać na laurach po ostatnim boomie fotowoltaicznym oraz kilku wielkoskalowych aukcjach OZE. Jeżeli chcemy uniknąć rosnących kosztów uprawnień CO2 potrzebujemy dalszego szybkiego rozwoju wszystkich niskoemisyjnych źródeł energii mówi Aleksander Śniegocki, kierownik programu “Klimat i energia” WiseEuropa.

I klimat

Czy możemy pozwolić sobie na bagatelizowanie klimatycznych zobowiązań? Jak mówi Charles Monroe, kierownik programu europejskiego Ember, koszty nadużywania paliw kopalnych w dobie kryzysu klimatycznego są najwyższe z możliwych.

– […] Ogólny trend jest jasny: paliwa kopalne szybko tracą na znaczeniu, w miarę jak Europa przechodzi na czyste źródła energii. Postęp ten nie jest jednak wystarczająco szybki, aby osiągnąć cel UE w zakresie ograniczania emisji, nie mówiąc już o przejściu w 100% na czystą energię do 2035 roku. Nigdy nie było lepszego momentu, aby przyspieszyć transformację w kierunku energii wiatrowej i słonecznej, niż teraz, gdy koszty pozostania przy kopalinach są dojmująco oczywiste – powiedział kierownik programu europejskiego Ember, Charles Moore.

źródło: mat. prasowe, Ember

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.