Komisja Europejska chce skrócić czas obowiązywania ceł antydumpingowych na systemy fotowoltaiczne z Chin

Pogłoski o skróceniu 24-miesięcznego okresu obowiązywania ceł antydampingowych na moduły fotowoltaiczne importowane do UE z Chin została kilka dni temu potwierdzona. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans potwierdził, że projekt zakłada skrócenie okresu do 18 miesięcy. Wynika to z faktu, że poprzednia, 24-miesięczna propozycja odrzucona została przez 18 z 28-miu państw członkowskich Unii. Dlatego też KE chce przedłożyć krótszy projekt.

Projekt zakłada, że europejscy producenci paneli fotowoltaicznych będą mieli czas na adaptację do nowej sytuacji – komentował Timmermans – dokładnie warunki nie są jeszcze znane, to oś o czym będziemy jeszcze debatować. Zaznaczał on, że sprawa ceł jest bardzo delikatna, gdyż wojna w tym obszarze spowodowała nie tylko pogorszenie stosunków pomiędzy UE a Państwem Środka, ale także wyłonienie się dwóch obozów w obrębie Unii: przeciwników i zwolenników ceł.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Z jednej strony EU ProSun wypowiada się bardzo negatywnie o posunięciu KE – przedstawiciele tej organizacji zrzeszającej producentów systemów fotowoltaicznych z Europy są zwolennikami ceł i przeciwnikami importu tanich modułów fotowoltaicznych z Chin. Z kolei SolarPower Europe, które zrzesza raczej instalatorów i operatorów systemów słonecznych deklaruje pełne poparcie dla Komisji. Jak powiedział przedstawiciel SolarPower Europe, „to krok w dobrym kierunku”, aczkolwiek organizacja wolałaby widzieć skrócenie okresu adaptacyjnego do 12-15 miesięcy. „Wierzymy jednakże, że Komisja powinna iść w tym kierunki i znieść ograniczenia w handlu jeszcze szybciej – to zdanie większości krajów członkowskich, jak i 98% sektora słonecznego w Europie” komentował przedstawiciel tej organizacji.

SolarPower Europe od poprzedniego głosowania nad rezolucją zbierało listę kompromisów, jakie chciałoby ujrzeć w gotowym, nowym dokumencie. Główną z propozycji jest właśnie zniesienie ceł. „96% produkcji modułów PV w Europie opiera się na zewnętrznie dostarczanych komórkach PV; dobrze by było, aby producenci modułów fotowoltaicznych mieli dostęp do komórek w cenach rynkowych”. Swoje zdanie na temat ceł organizacja podpiera jednocześnie analizami, wskazującymi, że stosowanie dumpingu przez chińczyków w przyszłości jest mało prawdopodobne, co oznacza, że cła nie powinny być już potrzebne.

Z kolei Milan Nitzschke, przewodniczący EU ProSun napisał do przewodniczącego KE, Jean-Clauda Junckera wezwanie, aby Komisja przemyślała jeszcze swoje stanowisko, pisząc: wydłużenie okresu o dwa lata już samo w sobie jest daleko idącym kompromisem. Jak twierdzi Nitzschke, wydłużenie okresu obowiązywania ceł antydampingowych o mniej niż dwa lata, jak obecnie proponuje KE, skutecznie zniechęci do inwestowania w europejski przemysł słoneczny. Oprócz tego, jak uważa przewodniczący ProSun: wyśle to sygnał słabości UE do Chin i pokaże, że wystarczy odrobina cierpliwości, aby udało im się zrealizować ich plan wymazania europejskich producentów komórek fotowoltaicznych i zdobycia dominującej pozycji na tym niezwykle istotnym dla przyszłego zrównoważonego rozwoju Unii rynku.

28 krajów członkowskich głosować będzie teraz nad projektem przedłużenia okresu obowiązywania ceł anty-dampingowych o kolejne 18 miesięcy. Decyzja w tej sprawie zapaść powinna trzeciego marca br.