Smog Codzienny raport smogowy – 21.10. 21 października 2019 Smog Codzienny raport smogowy – 21.10. 21 października 2019 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Dziś w wielu miastach podwyższone stężenie pyłów zawieszonych – Poznań, Bydgoszcz, Warszawa – tu nie jest najlepiej. Do tego dochodzą pojedyncze czujniki w mniejszych miejscowościach, gdzie zanieczyszczenie może być już odczuwalne – Komorniki, Kwielice czy podkrakowski Miechów. Czy widzieliście w ostatnich dniach ciemny dym z komina? Podpowiadamy, co można zrobić, gdy z komina unosi się podejrzany, gryzący dym. Reklama Spis treści ToggleSMOG: WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIESMOG: WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIESMOG: WOJEWÓDZTWO ZACHODNIO-POMORSKIE, POMORSKIESMOG: WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE, PODLASKIESMOG: WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE, WIELKOPOLSKIE, ŁÓDZKIESMOG: WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE, DOLNOŚLĄSKIE, OPOLSKIE, ŚLĄSKIESMOG: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE, ŚWIĘTOKRZYSKIE, LUBELSKIE SMOG: WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE Warszawa: lepiej niż wczoraj, ale nadal podwyższone stężenie pyłów (PM10 – 60 µg/m³, PM2.5 – 38 µg/m³) Płock: dobre powietrze (PM10 – 35 µg/m³, PM2.5 – 23 µg/m³) Siedlce: bywało lepiej (PM10 – 51 µg/m³, PM2.5 – 33 µg/m³) Radom: powietrze jest ok, nie ma powodów do obaw (PM10 – 35 µg/m³, PM2.5 – 23 µg/m³) SMOG: WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE Kraków: jest lepiej niż wczoraj rano, ale niektóre punkty pokazują podwyższone stężenie pyłów np. na ul. Westerplatte (PM10 – 71 µg/m³, PM2.5 – 38 µg/m³) i Miechów: Zakopane: czyściutko (PM10 – 12 µg/m³, PM2.5 – 9 µg/m³) Nowy Sącz: nie ma powodów do obaw! (PM10 – 37 µg/m³, PM2.5 – 24 µg/m³) Żywiec: stężenie pyłów lekko podwyższone (PM10 – 50 µg/m³, PM2.5 – 32 g/m³) SMOG: WOJEWÓDZTWO ZACHODNIO-POMORSKIE, POMORSKIE Szczecin: można oddychać swobodnie (PM10 – 31 µg/m³, PM2.5 – 21 µg/m³) Gdańsk: niby ok, ale, ale na Wałowej normy przekroczone (PM10 – 37 µg/m³, PM2.5 – 24 µg/m³) Słupsk: dobra jakość powietrza (PM10 – 32 µg/m³, PM2.5 – 20 µg/m³) Koszalin: jest okej! weźcie głęboki wdech (PM10 – 34 µg/m³, PM2.5 – 22 µg/m³) SMOG: WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE, PODLASKIE Olsztyn: widoczne przekroczenia – pomarańczowe odczyty (PM10 – 55 µg/m³, PM2.5 – 35 µg/m³) Białystok: jest ok (PM10 – 42 µg/m³, PM2.5 – 26 µg/m³) SMOG: WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE, WIELKOPOLSKIE, ŁÓDZKIE Bydgoszcz: nie możecie sobie pozwolić na swobodny oddech (PM10 – 64 µg/m³, PM2.5 – 45 µg/m³) Łódź: ech, nie jest najlepiej – niektóre czujniki pokazują przekroczenia (PM10 – 39 µg/m³, PM2.5 – 27 µg/m³) Poznań: cóż… bywało lepiej… w powietrzu spore stężenie pyłów (PM10 – 66 µg/m³, PM2.5 – 41 µg/m³) Konin: w normie – nie ma powodów do obaw o płuca (PM10 – 34 µg/m³, PM2.5 – 22 µg/m³) Toruń: oj, czy to początki złego? monitorujcie jakość powietrza (PM10 – 54 µg/m³, PM2.5 – 35 µg/m³) SMOG: WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE, DOLNOŚLĄSKIE, OPOLSKIE, ŚLĄSKIE Zielona Góra: zielono! czyste powietrze (PM10 – 22 µg/m³, PM2.5 – 15 µg/m³) Wrocław: oddychajcie swobodnie (PM10 – 39 µg/m³, PM2.5 – 25 µg/m³) Opole: nie ma smogu (PM10 – 39 µg/m³, PM2.5 – 26 µg/m³) Katowice: wciąż ok, ale np. w pobliskich Mysłowicach i Sosnowcu normy widocznie przekroczone (PM10 – 36 µg/m³, PM2.5 – 23 µg/m³) Rybnik: oj, nie jest najlepiej… szczególnie na Niedobczyckiej (PM10 – 52 µg/m³, PM2.5 – 34 µg/m³) SMOG: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE, ŚWIĘTOKRZYSKIE, LUBELSKIE Rzeszów: czujniki w centrum nie działają, poza tym ok (PM10 – 31 µg/m³, PM2.5 – 21 µg/m³) Kielce: jeszcze nie ma powodów do marudzenia (PM10 – 33 µg/m³, PM2.5 – 23 µg/m³) Lublin: dobra jakość powietrza (PM10 – 43 µg/m³, PM2.5 – 28 µg/m³) Tarnobrzeg: wciąż ok i oby tak dalej (PM10 – 40 µg/m³, PM2.5 – 26 µg/m³) Przemyśl: na granicy norm (PM10 – 44 µg/m³, PM2.5 – 28 µg/m³) Dane o stanie powietrza na podstawie: https://airly.eu/pl/, z wybranych stacji z centrów miast z godziny 7:00-7:30. Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego PM10: 40 μg/m3 Poziom dopuszczalny stężenia średniego 24-godzinnego PM10: 50 μg/m3 Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego PM2.5: 25 μg/m3 Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.