Ekologia łączy. Ludzie sportu, aktorzy i politycy w walce o środowisko

W dzisiejszych czasach ekologia często staje się tematem publicznych debat. Znane osobistości, takie jak: aktorzy, piosenkarze, dziennikarze, czy sportowcy, zachęcają i aktywnie uczestniczą w walce o środowisko i prawa zwierząt. Promują inicjatywy związane z walką ze smogiem, odnawialne źródła energii oraz zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy.

Fotowoltaika – najbardziej popularne źródło energii w Polsce

Na inwestycje w fotowoltaikę coraz częściej decydują się znane osobistości ze świata show biznesu. Nie tak dawno na taką instalację postawiła piosenkarka Anita Lipnicka. Według niej technologia ta pozwala znacząco obniżyć rachunki za prąd oraz zapewnić na długie lata bezpieczeństwo energetyczne rodziny.

Instalację fotowoltaiczną planuje także prezenter Filip Chajzer, który od lat aktywnie działa na rzecz ekologii i środowiska, promując proekologiczne zachowania i postawy. Oprócz zamiaru zakupu auta elektrycznego, zasilanego „własnym prądem ze słońca”, myśli także nad zagospodarowaniem powierzchni swojego dachu pod panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika ma być więc źródłem zasilania sprzętów elektrycznych w jego domu oraz sposobem na pozyskanie czystej energii do ładowania przyszłego samochodu.

Znani i lubiani przeciw zmianom klimatycznym

Stale rosnące zanieczyszczenie powietrza, efekt cieplarniany, czy wszechobecne śmieci negatywnie odbijają się na stanie naszej planety. Z tego powodu coraz więcej osób ze świata sportu, filmu, czy polityki bierze udział w kampaniach edukacyjnych, których celem jest zwiększanie świadomości społecznej o negatywnych zmianach klimatycznych i inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.

Kampanie przeciwko smogowi

Często podejmowanym w mediach tematem jest ochrona środowiska. W czerwcu wystartowała ogólnopolska akcja „Lepiej bez smogu”. Zwraca ona uwagę na brak efektywności energetycznej budynków, przyczyniających się do zanieczyszczenia powietrza. Do walki ze smogiem poprzez kompleksowe ocieplanie domów zachęca skoczek narciarski Kamil Stoch i trenerka Anna Dziedzic.

Na walce z zanieczyszczeniem powietrza skupia się także kampania „Pierwsza doba bez smogu”. Porad, jak wygrać ze smogiem, udziela między innymi: Magda Gessler, Małgorzata Foremniak, Mateusz Damięcki, czy Julia Wieniawa.

Politycy kontra zanieczyszczenie środowiska

Również w kampaniach politycznych nie brak jest tematyki ochrony środowiska. Na całym świecie politycy starają się przyciągnąć uwagę wyborców, np. kwestią bezpieczeństwa energetycznego czy podnoszeniem efektywności energetycznej budynków za sprawą termomodernizacji. Coraz częściej także instytucje publiczne podejmują się ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych w codziennym funkcjonowaniu.

Ekologia ważnym tematem współczesnych czasów

Coraz większa wiedza Polaków o zmianach klimatu, globalnym ociepleniu i wszechobecnym zanieczyszczeniu środowiska sprawia, że wzmaga się nasza walka o czystą ziemię dla naszych dzieci i wnuków. Według szacunków ONZ, już tylko kilkanaście lat dzieli nas od katastrofy klimatycznej. Jeżeli jej nie zapobiegniemy, za dziesięć lat czekają nas gwałtowne kataklizmy pogodowe i epidemie, będące tylko i wyłącznie skutkiem naszych błędów. Eliminując spalanie paliw kopalnych, transport oraz przemysł, które emitują gazy cieplarniane, możemy pozytywnie wpłynąć na zrównoważony rozwój społeczeństwa. Warto zadbać o rozpowszechnienie odnawialnych źródeł energii, które są nasza przepustką do czystego i zdrowego środowiska dla nas i przyszłych pokoleń.