Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

OZE po wietnamsku

vietnam

OZE po wietnamsku

Wietnam znacznie przyspieszył na drodze zmniejszenia emisji i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Obecnie kraj może pochwalić się najwyższą liczbą mocy wytworzoną z energii słonecznej w Azji Południowo-Wschodniej. Stale wzrasta tu także zapotrzebowanie na energię. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wsparcie OZE jest kluczowe

Dzięki zaangażowaniu rządu wietnamskiego udało się w szybkim tempie przejść w dużej mierze na zieloną energię. Pomogły w tym dofinansowania, polityka wspierająca oraz taryfy gwarantowane. Zaangażowanie polityków w czystą energetykę, jest też odpowiedzią na apel społeczeństwa, które wywierało nacisk na poprawę jakości powietrza. Rezygnacja z elektrowni węglowych oraz skupienie się na oszczędzaniu surowców są kluczowe dla ogromnej gospodarki Wietnamu.

Kraj jest jedną z najszybciej rozwijających się azjatyckich gospodarek, a rząd wietnamski ma świadomość, że przejście na zieloną energię to jeden z globalnych priorytetów.

Raport energetyczny

W raporcie Banku Światowego stwierdzono, że to właśnie Wietnam może się pochwalić największą mocą zainstalowaną w energii słonecznej w rejonie Azji Południowo-Wschodniej. Na koniec 2020 roku wygenerowano tu 16,5 tys. MW mocy, pochodzącej z fotowoltaiki. Z kolei według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) Wietnam plasuje się w pierwszej dziesiątce krajów z największą ilością mocy wytworzonej z energii słonecznej. 

Obecne wyniki pozwalają sądzić, że kraj osiągnie wkrótce miano nawet globalnego lidera OZE i wyprzedzi m.in. Australię w rozwijaniu innowacji na rzecz zielonej energetyki.

Oprócz fotowoltaiki Wietnam znajduje się w korzystnym położeniu, pozwalającym na rozwinięcie potencjału energii wiatrowej. Szacuje się, że to odnawialne źródło może wygenerować ok. 311 GW mocy.

Gigantyczne potrzeby

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Wietnam jest drugim co do wielkości konsumentem energii elektrycznej w Azji Południowo-Wschodniej. Zapotrzebowanie na energię ciągle tu rośnie i wynosi ok. 6% więcej każdego roku. Inni najwięksi konsumenci energii to Indonezja, Wietnam, Tajlandia i Malezja, odpowiadające za ponad 80% całkowitego popytu na energię w tym regionie Azji. 

Według wietnamskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu w 2019 roku niektóre z władz lokalnych odmówiły zatwierdzenia nowych projektów związanych z węglem. Dzięki polityce kraju uda się zaoszczędzić 10% ogólnych kosztów energii i zmniejszyć o 1,1 GT emisje gazów cieplarnianych.

źródło: techwireasia.com, eco-business.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.