Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fińska pomoc dla polskiego atomu. Dwie pionierskie firmy zaangażowane w projekt

Fińska pomoc dla polskiego atomu. Dwie pionierskie firmy zaangażowane w projekt

Fińska pomoc dla polskiego atomu. Dwie pionierskie firmy zaangażowane w projekt

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), rozpoczęła współpracę z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services. Mają one zapewnić wsparcie techniczne przy projektowaniu oraz przygotowywaniu procesu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

PEJ z ważną umową. W projektowaniu polskich reaktorów pomogą Finowie

Fortum oraz TVO to światowi liderzy z sektora energetyki jądrowej, którzy zarządzają elektrowniami jądrowymi w Finlandii oraz Szwecji. W ramach podpisanej z nimi dwuletniej umowy opracowana zostanie strategia przygotowania spółki Polskie Elektrownie Jądrowe do pełnienia roli operatora elektrowni jądrowej na Pomorzu. Celem jest odpowiednie zaplanowanie fazy funkcjonowania elektrowni, by była w stanie ruszyć zgodnie z harmonogramem. O wyborze tych podmiotów jako docelowego doradcy zadecydowało bogate doświadczenie w eksploatacji elektrowni jądrowych zwłaszcza reaktorów kategorii „trzeciej plus”. Co to oznacza?

– Te działające obecnie stanowią drugą generację reaktorów, natomiast te, które są obecnie konstruowane, należą do trzeciej generacji, a nawet do kategorii ,,trzeciej plus”, gdzie w projektowaniu wyciągnięto wnioski z doświadczeń poprzednich. Ogólna zasada działania pozostaje podobna, lecz dodano nowe systemy zwiększające bezpieczeństwo – mówił dr inż. Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w rozmowie dla Baltic Nuclear Energy Forum.

Fińscy liderzy zaangażowany w polski atom

Zarówno Fortum jak i TVO brały udział przy realizacji bloku Olkiluoto 3 w południowej Finlandii. Jest to aktualnie jedyny w Europie oddany do użytku blok jądrowy z kategorii III+. Elektrownia jądrowa w Olkiluoto, położona na zachodnim wybrzeżu Finlandii, jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych obiektów tego typu na świecie. W 2023 roku elektrownia osiągnęła imponujący rekord produkcji, który stanowił aż 31% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Finlandii.

Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe dzięki efektywnej pracy dodatkowej jednostki reaktora, Olkiluoto-3, która dostarczyła prawie połowę całkowitej produkcji elektrowni. Ta inwestycja jest przykładem skutecznego połączenia technologii jądrowej z dążeniem do zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jej rola w fińskim systemie energetycznym jest nie do przecenienia, szczególnie w obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i potrzebą zabezpieczenia stabilnych źródeł energii.

Pozostaje mieć nadzieję, że doświadczenie fińskich spółek pomoże doprowadzić projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej do finiszu w sposób profesjonalny i uwzględniający wszystkie istotne aspekty używanej technologii. Przypomnijmy, że budowa obiektu w Lubiatowie-Kopalinie ma ruszyć w 2026 roku, a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 roku. W mediach pojawiają się wątpliwości co do tego, czy aktualna koalicja rządząca nie spowolni budowy. Przedstawiciele wchodzących w jej skład partii w ubiegłym roku zapowiadali audyt całej inwestycji. Ostatnio jednak premier Donald Tusk podczas wizyt w Niemczech i Francji wyraził jednoznacznie poparcie dla budowy elektrowni atomowej w Polsce.

– Więcej o energetycznym aspekcie ostatnich wizyt premiera przeczytasz tu: Tusk o energetyce jądrowej: “Prace nad nią rozpocząłem jako premier w 2011 roku”

Źródło: informacja prasowa – Biznes dla Klimatu, money.pl

Fot. Canva (pawel.gaul; SpaceManKris)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.