Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koniec z pestycydami? Szwajcarzy zdecydują

feritlizer

Koniec z pestycydami? Szwajcarzy zdecydują

Szwajcarzy zagłosują wkrótce w sprawie wprowadzenia zakazu używania pestycydów. Alpejski kraj byłby pierwszym państwem w Europie, które wprowadziłoby podobny zakaz.

Reklama

Bez syntetycznych pestycydów

Szwajcaria będzie być może pierwszym europejskim krajem, który zabroni stosowania syntetycznych pestycydów. Niedzielne referendum (13 czerwca) może być przełomowe nie tylko dla Szwajcarii, ale i dla całego kontynentu. Inicjatorzy mają nadzieję, że w ślad za nimi, pójdę i inne kraje.

Przeciwko chemii i antybiotykom

Szwajcaria została mocno podzielona przez zaciekłą debatę na temat wprowadzenia zakazu. Niedawny sondaż Tamedia wykazał, że 49 proc. głosujących poparło zakaz stosowania pestycydów, a 49 proc opowiedziało się za inicjatywą dotyczącą poprawy jakości wody pitnej i żywności. Według blisko połowy Szwajcarów rząd powinien wycofać wszelkie dopłaty dla rolników, stosujących pestycydy i antybiotyki podawane zwierzętom hodowlanym.

Jeśli propozycje zostaną przyjęte, rolnicy będą mieć 10 lat na zmianę dotychczasowych praktyk. Wówczas Szwajcaria stałaby się pionierem w dziedzinie żywności ekologicznej- twierdzi szwajcarski producent wina Roland Lenz. 

Za i przeciw

Zwolennicy zakazu stosowania syntetycznych pestycydów twierdzą, że te produkty – w przeciwieństwie do naturalnych odpowiedników, mogą wywoływać poważne problemy zdrowotne i drastycznie zmniejszać bioróżnorodność. Podaje się, że niektóre rodzaje pestycydów niszczą wszelkie bytujące organizmy na danym obszarze, znajdują się w pożywieniu i powietrzu, spływają do wód, powodując zatrucia u ludzi i zwierząt.

Z kolei producenci agrochemikaliów podają, że pestycydy są poddawane rygorystycznym testom, które potwierdzają bezpieczeństwo ich stosowania. Dodatkowo argumentują, że liczba plonów zostałaby znacznie obniżona bez tych środków. Firma Syngenta, z siedzibą w Szwajcarii, należąca do China National Chemical Corporation, sprzeciwia się obu szwajcarskim inicjatywom, twierdząc, że zakaz obniżyłby plony rolne nawet o 40 proc., znacznie podwyższyłyby się ceny lokalnej ekologicznej żywności, a zwiększyłby się jej import. Szwajcarski Związek Rolników jest przeciwny dla wprowadzenia zakazu i argumentuje, że gdyby nie różne środki stosowane w rolnictwie, w kraju panowałby głód – tak, jak 200 lat temu w całej Europie.

Środki na rzecz zabijania

Pestycydy syntetyczne produkuje się od początku XX w. Są to środki w formie proszku lub płynu, choć występują też w postaci granulatu i aerozolu. Pestycydy powstały do zwalczania wirusów, bakterii, grzybów, glonów, chwastów (herbicydy) oraz “zbędnych” krzewów oraz drzew. W rolnictwie pestycydy mają za zadanie hamować procesy życiowe owadów i odstraszać je; niwelują szkodniki – owady, ślimaki, oraz nawet ssaki, takie jak gryzonie oraz krety. Do pestycydów zalicza się też regulatory wzrostu roślin, środki usuwające liście i nadmierną ilość kwiatów oraz środki wysuszające rośliny. 

Bhutan ekologiczny

Jedynym krajem na świecie, w którym obowiązuje zakaz stosowania tych syntetycznych środków, jest Bhutan. W tym azjatyckim państwie nie stosuje się pestycydów od 2019 roku. Cały proces trwał kilka lat, zanim zakaz wszedł w życie.

źródło: reuters.com, ekologia.pl, bafra.gov.bt

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.