Koronawirus. Zwolniła produkcja łopat wiatrowych

Koronawirus. Zwolniła produkcja łopat wiatrowych

Na razie epidemia koronawirusa nie wpłynęła na zatrzymanie produkcji w większości europejskich fabryk wytwarzających komponenty największych turbin wiatrowych. Z problemami borykają się jednak fabryki, w których wytwarzane są łopaty wiatrowe. Jak informuje WindEurope, wstrzymanie produkcji ma być chwilowe.

Pod koniec ubiegłego tygodnia stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope zapewniło, że europejscy producenci części do elektrowni wiatrowych w większości pracują zgodnie z planem. Według sporządzonego raportu część fabryk z tego sektora wstrzymało produkcję jedynie chwilowo, by móc wdrożyć procedury zwiększające bezpieczeństwo.

WindEurope wylicza, że z powodu epidemii koronawirusa na całym kontynencie zamknięto dotąd siedem zakładów produkujących komponenty turbin wiatrowych. Wszystkie z zamkniętych zakładów znajdują się w Hiszpanii i we Włoszech. Dwie ze swoich fabryk na terenie Hiszpanii musiał zamknąć  LM Wind Power, który produkuje łopaty wiatrowe do turbin General Electric, i w którym mają powstawać m.in. największe na świecie łopaty do turbin GE o rekordowej, jednostkowej mocy 12 MW. Z kolei Siemens Gamesa wstrzymał pracę zakładu w Hiszpanii po tym, jak u jednego z pracowników stwierdzono zarażenie koronawirusem. Wcześniej zamknął także swoje centrum testowe mieszczące się w Madrycie.

Stowarzyszenie WindEurope podkreśla także, że sektor wiatrowy w ubiegłym miesiącu odczuł również ograniczenie produkcji chińskich fabryk. Obecnie produkcja komponentów wiatraków w fabrykach Państwa Środka ma już wracać do norm sprzed epidemii.

Źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.