Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kurtyka: cel neutralności klimatycznej w duchu sprawiedliwej transformacji

minister klimatu

Kurtyka: cel neutralności klimatycznej w duchu sprawiedliwej transformacji

20 stycznia 2021 roku odbyło się spotkanie online, w ramach V. Globalnego Forum Energii, organizowanego przez Atlantic Council. W dyskusji pn. “Nowe spojrzenie na transatlantyckie relacje w dziedzinie energii i klimatu” wziął udział minister klimatu Michał Kurtyka. Rozmawiano m.in. o celach neutralności klimatycznej i perspektywie współpracy UE-USA. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Powrót USA do porozumienia paryskiego 

Joe Biden podpisał w środę w Gabinecie Owalnym pierwsze zarządzenia. Nowy prezydent USA podjął decyzję o powrocie Stanów Zjednoczonych do porozumienia paryskiego, z którego wystąpił Donald Trump. Formalny powrót USA do paktu klimatycznego zajmie 30 dni. 

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że obecnie największym wyzwaniem będzie zachęcenie partnerów spoza Europy do podjęcia działań zmniejszających emisję gazów cieplarnianych. Obecnie Stary Kontynent odpowiada jedynie za 7% globalnych zanieczyszczeń powietrza. Wysiłki Stanów Zjednoczonych mogą stanowić przykład, a także wywierać presję na pozostałe państwa, na drodze ku czystszej przyszłości.

Cele klimatyczne USA są spójne z Europejskim Zielonym Ładem

Kurtyka stwierdził, że zauważa silne podobieństwa między założeniami transformacji na rzecz czystej energii, przedstawionymi przez amerykańską administrację, a Europejskim Zielonym Ładem. 

Teraz jest odpowiedni moment do zaprojektowania nowego planu globalnej współpracy transatlantyckiej, opartego na wspólnych wartościach i interesach – powiedział. 

Zasada solidarności w transformacji energetycznej Polski

Podczas dyskusji, Michał Kurtyka przedstawił również działania Polski, zmierzające do transformacji energetycznej. Podkreślił, że z powodu specyficznego miksu energetycznego, nasz kraj rozpoczął drogę do osiągnięcia neutralności emisyjnej z zupełnie innego punktu niż inne europejskie państwa. 

– Polska weszła w okres transformacji z bilansem energetycznym praktycznie w całości zależnym od jednego surowca – węgla. W ciągu dwóch najbliższych dekad planujemy wybudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny oparty na źródłach energii odnawialnej oraz energetyce jądrowej – wyjaśnił minister. 

Kurtyka dodał również, że Polska będzie realizować cel neutralności klimatycznej w duchu sprawiedliwej i skutecznej transformacji. Jej istotnym elementem będzie zasada solidarności, uwzględniająca potrzeby wszystkich interesariuszy. 

Źródło: PAP, gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.