Ministerstwo Klimatu wprowadzi oznaczenia, które ułatwią segregację odpadów?

Ministerstwo Klimatu wprowadzi oznaczenia, które ułatwią segregację odpadów?

Wiceminister Jacek Ozdoba poinformował, że resort klimatu planuje wprowadzenie specjalnych oznaczeń na opakowaniach wszystkich produktów ogólnodostępnych w sprzedaży. Dzięki oznaczeniu konsumenci będą wiedzieli, do którego z kontenerów należy wrzucić pojemnik lub jego zużytą zawartość.

Pięć kontenerów, ale co dalej?

Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który obowiązuje od 1 lipca 2017 roku, wprowadził podział odpadów komunalnych na pięć różnych grup. Każdej z nich odpowiada kontener o określonym kolorze: niebieski – na papier, zielony – na szkło, żółty – na tworzywa sztuczne, brązowy – na bioodpady i czarny – na odpady zmieszane. Jacek Ozdoba w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał jednak, że w wielu przypadkach trudno jest określić, do którego z kontenerów powinien trafić dany odpad.

Do którego kontenera wrzucić karton po mleku?

Problematyczny jest chociażby karton po mleku. Z zewnątrz jest pokryty tekturą, ale w jego wnętrzu znajdują się także elementy plastikowe i metalowe. Dlatego zamiast do niebieskiego, powinien trafiać do kontenera żółtego. Takie przykłady można mnożyć.

Specjalne oznaczenia ułatwią segregację?

Wiceminister klimatu poinformował, że resort pracuje nad przepisami, które mają rozwiązać problem błędnej segregacji. W tym celu na opakowaniach produktów dostępnych w sklepach ma pojawić się jasna informacja, do którego z kontenerów powinno trafić określone opakowanie, a także sama jego zawartość. 

Indywidualne rozliczanie mieszkańców zabudowy wielorodzinnej

Ozdoba dodał także, że rozważane jest wprowadzenie narzędzia, które umożliwi samorządom indywidualne rozliczanie mieszkańców budynków wielolokalowych z obowiązku selektywnego zbierania odpadów.

 – Chodzi o ograniczenie odpowiedzialności zbiorowej, w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowychpowiedział Ozdoba.

Źródło: portalkomunalny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.