Nowelizacja ustawy o OZE do zmiany?

Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan podkreśla, że projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii wymaga dalszej pracy. W aktualnej wersji może zupełnie uniemożliwić realizację inwestycji w OZE oraz międzynarodowych zobowiązań Polski dotyczących udziału „czystej energii” w krajowym miksie.

Ustawa OZE została przyjęta ponad 3 lata temu, ale wciąż trwają prace nad jej formą, która pozwoli odblokować inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zarysuje przewidywalną perspektywę tego sektora w naszym kraju. Nad kolejną propozycją nowelizacji pracowała końcem kwietnia br. sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa. Jakie są wnioski?

Dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, Daria Kulczycka, podkreśla, że w obecnej wersji nowelizacja ustawy o OZE przenosi ryzyko inwestycji na stronę wytwórcy, co może doprowadzić do „podniesienia kosztu kapitału inwestycyjnego” lub „braku zgody instytucji na finansowanie inwestycji”. Dotychczasowe aukcje z 2016 i 2017 roku, pokazują, że jest to jak najbardziej realne.

W trakcie sejmowych obrad postulowano m.in. konieczność wydłużenia terminów realizacji projektów, które wygrały pierwsze aukcje z 2016 i 2017 roku. Wynika to z faktu, że inwestorom nie udało się pozyskać finansowania. Tymczasem nowelizacja wprowadza zmiany w art. 79, wymuszając np. wyprodukowanie określonego wolumenu energii oraz zmieniając sposób naliczania okresu wsparcia.

Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszewski zapewniał, że: „propozycje rozwiązują problem funkcjonowania małych wytwórców OZE poprzez zaplanowanie wsparcia realizacji przedsięwzięć w wybranych technologiach, jak również umożliwi to zrealizowanie istotnych potrzeb z punktu widzenia ochrony środowiska i gospodarki”. Natomiast Maciej Bardo, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, skomentował pomysły legislacyjne Ministerstwa Energii, nazywając je „kolejnym przykładem budowania chaosu”.

źródła: gramwzielone.pl, magazynfotowoltaika.pl, nowa-energia.com.pl

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Zmniejszona absorpcja CO2 w lasach deszczowych – czy taki scenariusz jest możliwy?

Drzewa są społecznie postrzegane jako nasz potężny sojusznik zmniejszający emisję dwutlenku węgla. Bywa jednak, że ich rola jest przeceniana, bo szacunki odnoszą się jedynie do liczby i wieku drzew (czy drzewostanu). Tymczasem zdolność absorpcyjna zależy od wielu czynników. Nie jest stała, co pokazują ostatnie badania naukowe dotyczące lasów deszczowych Amazonii.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 4.11. – 10.11.

Za nami pierwszy tydzień listopada. Co się przez ten czasy wydarzyło? W fotowoltaice pojawił się nowy rekord oraz polska obniżka podatku VAT, a w Rosji coraz bliżej do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży energii z OZE. To informacje pozytywne. Z negatywnych toczy się dyskusja na temat miejsca organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem, a w pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Oto podsumowanie tygodnia!