Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy minister rolnictwa będzie współpracował z PZŁ w walce z ASF. Czym jeszcze się zajmie?

Nowy minister rolnictwa będzie współpracował z PZŁ w walce z ASF. Czym jeszcze się zajmie?

W Polsce został wybrany nowy minister rolnictwa. Czym chce zająć się w pierwszej kolejności Henryk Kowalczyk? Wsparciem rolników, zmniejszeniem cen na rynku nawozów i współpracą z PZŁ w związku z walką z ASF.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowy minister rolnictwa w Polsce

Henryk Kowalczyk zastąpił poprzedniego ministra rolnictwa Grzegorza Pudę, który był w ostatnim czasie mocno krytykowany. Poprzedni minister obiecał m.in. realizację tzw. piątki dla zwierząt, która do dzisiaj nie została zrealizowana. Zakłócenia pojawiały się tez w dialogu pomiędzy ministrem a organizacjami, działającymi na rzecz ochrony przyrody i dobrostanu zwierząt.

Mam ogromny zaszczyt poinformować Państwa, iż Pan Prezydent Andrzej Duda z dniem dzisiejszym powołał mnie w skład Rady Ministrów na urzędy Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowe funkcje przyjąłem z wielką dumą i pokorą wobec czekających mnie wyzwań. Obiecuję wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej napisał na facebooku nowy minister we wtorek 26 października.

Co z piątką dla zwierząt?

Henryk Kowalczyk zapowiedział już, co będzie jego główną misją i priorytetem w działaniu na nowym stanowisku. Podobnie, jak poprzedni minister, Henryk Kowalczyk nie uwzględnia działań na rzecz piątki dla zwierząt. Zapytany o tę ustawę, powiedział, że nie wróci do jej poprzedniej formy. Ta informacja zmartwiła już organizacje, działające na rzecz praw zwierząt.

Nowy minister zasłynął tym, że wbrew dyscyplinie partyjnej zagłosował przeciwko „piątce dla zwierząt”. W pierwszych wypowiedziach Henryk Kowalczyk podkreśla, że do „piątki dla zwierząt” w starej formie nie ma powrotunapisała na swoim fanpage’u fundacja Compassion Polska.

Czytaj też: Czy unijna strategia “Od pola do stołu polepszy żywność w Europie i zwiększy dobrostan zwierząt?

Nowy minister zobowiązał się natomiast do obniżenia cen nawozów i zmniejszenia kosztów produkcji. Henryk Kowalczyk ma nadzieję, że państwowy holding spożywczy pomoże w walce z wysokimi cenami cen produktów rolnych. 

Nowy minister powiedział, że ceny nawozów największym problemem rolnictwa.

– Cieszę się, że pan premier Mateusz Morawiecki podniósł tę kwestę na ostatniej Radzie Europejskiej o cenach energii […] Myślę, że ceny nawozów jest to największe wyzwanie obecnej chwili, które pojawiło się nagle i nie ma sposobu zaradzenia temu bez wspólnej polityki europejskiej powiedział Henryk Kowalczyk.

Dziki i świnie

Nowo mianowany minister rolnictwa zapowiedział też, że jednym z jego pierwszych działań będzie problem ASF (afrykański pomór świń). Kowalczyk chce w tym celu podjąć współpracę z Polskim Związkiem Łowieckim, co prawdopodobnie będzie związane z kolejnym odstrzałem dzików na terenie Polski.

Minister chce też położyć nacisk na odtworzenie hodowli trzody chlewnej i bioasekurację oraz pomoc rolnikom w związku z rozprzestrzenianiem się choroby.

Henryk Kowalczyk wraz z resortem rolnictwa chce zająć się kształtowaniem wspólnej Polityki Rolnej. Minister skupi się na pomocy rolnictwu, a nie na infrastrukturze wiejskiej. Tym zajmie się Polski Ład, który przekazał gigantyczne sumy na rozwijanie sieci wodociągowej, drogowej i kanalizacyjnej.

Nowy minister rolnictwa odniósł się też do unijnej polityki, jaką jest Zielony Ład. Powiedział, że widzi w nim szansę na dobrą zmianę, a nie okazję do kolejnych obaw w związku z przyszłością. Minister wierzy w potencjał wspólnej polityki europejskiej. 

źródło: pap.pl, polsatnews.pl, tvn24.pl,.facebook.com/ciwf.polska, fot. pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.