Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele fotowoltaiczne z Ikei?

Panele fotowoltaiczne z Ikei

Panele fotowoltaiczne z Ikei?

Panele fotowoltaiczne będzie można kupić w polskich sklepach sieci Ikea od 2017 roku – zapowiada nowa Prezes Ikei w Polsce – Anna Pawlak-Kuliga.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Anna Pawlak-Kuliga obejmie stanowisko Prezesa szwedzkiej sieci sklepów Ikea 1 września, jednak już teraz zdradziła w wywiadzie dla Forbesa plany wprowadzenia do sprzedaży, we wszystkich sklepach sieci w Polsce, paneli fotowoltaicznych. Sprzedaż ma ruszyć w 2017 roku i ma obejmować również montaż paneli u klienta.

– To znaczy, że każdy przeciętny Polak może przyjść do Ikei, kupić tzw. solary, produkować zieloną energię w domu i płacić przez to niższe rachunki za energię – powiedziała Pawlak-Kuliga. – Mamy ambicje, żeby mieć naprawdę konkurencyjną cenę na rynku i żeby była ona dostępna dla wielu Polaków.

Szczegółów oferty jeszcze nie znamy. Nowa Prezes nie zdradziła jakiego producenta panele fotowoltaiczne będzie sprzedawać Ikea, ani przybliżonej ceny zakupu i montażu domowej instalacji fotowoltaicznej. – Z naszych wyliczeń wynika, że zwrot inwestycji nastąpi za kilka lat. –poinformowała Anna Pawlak-Kuliga.

Polska będzie jednym z pierwszych rynków, w kórym Ikea wprowadzi sprzedaż paneli fotowoltaicznych jednocześnie we wszystkich sklepach sieci na terenie całego kraju. Panele są już dostępne w sprzedaży w sklepach siecie Ikea m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwajcarii.

Szwedzka sieć sklepów zapowiedziała, że do roku 2020 będzie produkować tyle energii odnawialnej ile zużywa. Aby osiągnąć niezależność energetyczną, firma zainwestowała już 1,5 mld euro, głównie w energię wiatrową i słoneczną. Na całym świecie zainstalowała już ponad 700 tys paneli fotowoltaicznych na swoich budynkach. W Polsce IKEA posiada kilka farm wiatrowych na Podkarpaciu (w Rymanowie, Bukowsku, Łękach Dukielskich), we Wróblewie w województwie łódzkim, a także zobowiązała się kupić kolejne farmy wiatrowe w Gizałkach oraz Lubartowie.

Dzięki tym inwestycjom od lutego tego roku Ikea w Polsce może mówić o niezależności energetycznej. – Produkujemy tyle energii, ile zużywamy. Chodzi nie tylko o sklepy, ale też o fabryki, biura, centra handlowe. Jesteśmy z tego bardzo dumni – powiedziała Anna Pawlak-Kuliga, nowa Prezes Ikea Polska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.