Perspektywy rozwoju fotowoltaiki na Ukrainie

Uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu oraz upowszechnianie odnawialnych źródeł energii – tak w skrócie można przedstawić ukraiński plan dotyczący bezpieczeństwa energetycznego. Aby Ukraina stała się w pełni samowystarczalna pod względem energetycznym, jej rząd podejmuje kolejne inwestycje w OZE.

Ukraiński rząd zadecydował o dostosowaniu się do wymogów statutowych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA). Dodatkowo Ukraina postanowiła stać się członkiem tej międzynarodowej organizacji, dzięki czemu otwarła sobie dostęp do tanich kredytów na rzecz rozwijania infrastruktury OZE oraz umożliwiła kooperację w tym zakresie z innymi państwami członkowskimi.

Warto podkreślić, że nasi wschodni sąsiedzi tworzą korzystne warunki dla inwestorów z branży energetycznej, a konkretnie producentów specjalizujących się w urządzeniach z branży OZE – także tych indywidualnych. Dzięki takim działaniom Ukraina przechodzi transformację na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej oraz słonecznej.

– W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że na Ukrainie powstała najnowsza farma fotowoltaiczna na terenie byłego kamieniołomu. Okazuje się, że jej moc zainstalowana wynosi 248 MW, czyli niemal tyle samo, co moc zainstalowana w całej Polsce, jeżeli chodzi o fotowoltaikę. Tymczasem całkowita moc na Ukrainie wygenerowana przez energię słoneczną wynosi 5 razy więcej niż to, co mamy w Polsce, czyli 1200 MW – zauważyła Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE.

Dodatkowo na terenie Ukrainy zaplanowano kolejne inwestycje z branży OZE. Amerykańska Agencja Międzynarodowego Rozwoju (USAID) planuje przeznaczyć 85 mln dolarów na reformę ukraińskiego sektora energetycznego, przede wszystkim tego związanego z generowaniem energii elektrycznej z promieni słonecznych. Także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju planuje przeznaczyć spore środki pieniężne na budowę kolejnych odnawialnych źródeł energii w tym kraju.

Wszystkie powyższe działania sprawiają, że już teraz pojawiają się opinie, że do 2020 r. Ukraina ma szansę stać się państwem niezależnym energetycznie.