Polska coraz bardziej ekologiczna – sprzedaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła osiąga rekordy!

Polska jest w trakcie przeprowadzania transformacji energetycznej. Obywatele coraz częściej decydują się na inwestycje w odnawialne źródła energii. Jak podaje Santander Consumer Bank sprzedaż paneli fotowoltaicznych wzrosła o 214 % w stosunku do ubiegłego roku. Podobnie było w przypadku pomp ciepła.

Co wpłynęło na decyzję Polaków?

Do zwiększonego zainteresowania rozwiązaniami z zakresu wytwarzania energii odnawialnej na własne potrzeby mogła przyczynić się między innymi pandemia koronawirusa. W związku z pracą i nauką prowadzoną w modelu zdalnym, Polacy postanowili zainwestować w ekologiczne rozwiązania dla domu i tym samym zmniejszyć swoje wydatki na prąd. 

Nie bez znaczenia są tu również inicjatywy rządu, który stara się wypromować wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii przez odbiorców indywidualnych za pomocą programów takich jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”

Pierwszy z nich dofinansowuje zakup fotowoltaiki, a drugi pozwala wymienić stary kocioł węglowy na przyjazną środowisku pompę ciepła

Powstają też miejskie programy np. warszawskie „Zielone wsparcie”, w ramach którego również można otrzymać dotację na odnawialne źródła energii.

Fotowoltaika na kredyt

Jak wynika z wewnętrznych danych Santander Consumer Banku, suma ilości udzielonych kredytów ratalnych na zakup paneli fotowoltaicznych od marca do lipca br. wzrosła o 214% w porównaniu do tego samego okresu w 2020. 

Podobny skok możemy zaobserwować, analizując ilość pomp ciepła kupionych na raty w tych samych miesiącach. Według danych banku, wiosną i latem tego roku sprzedano ich aż o 243% więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Cieszymy się, że z pomocą oferowanych przez nas usług Polacy mogą stawać się coraz bardziej ekologiczni. Ma to tym większe znaczenie, że dostrzegając zły wpływ tzw. kopciuchów na środowisko i zdrowie ludzi, powstały regulacje antysmogowe, które w wielu miejscach zakładają wymianę takich piecy pod groźbą kar finansowych. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć te pieniądze na zakup ekologicznych i oszczędnych rozwiązań do domu np. korzystając z rat na zakup paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła wraz z ich montażem – podaje Patryk Perliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Relacji z Klientami Biznesowymi z Santander Consumer Banku.

Kiedy nastąpił największy wzrost?

Największe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w tym roku przypadło na lipiec w przypadku fotowoltaiki oraz na czerwiec odnośnie pomp ciepła. 

Ilość paneli zakupionych na raty w lipcu wzrosła aż o 91% względem ubiegłego roku. Natomiast w przypadku pomp ciepła w czerwcu nastąpił wzrost o 321% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020. 

Fot: Wzrost sprzedaży/ źródło: informacja prasowa

źródło: informacja prasowa