Ranking najlepiej sprzedających się hybryd i elektryków

Agencja Jato Dynamics podała ranking najlepiej sprzedających się aut hybrydowych i elektrycznych w 2019 roku w Europie. W TOP10 znalazła się tylko jedna Tesla, jeden Renault i jedno BMW. Na podium zaś trafiły samochody Toyoty.

Toyota przoduje nie tylko w Polsce, ale również i w całej Europie. Jato Dynamics zebrało dane na temat sprzedanych hybryd typu pełnych hybryd HEV, hybryd plug-in PHEV oraz w pełni elektrycznych BEV. Na pierwszym miejscu znalazła się Toyota Corolla/Auris HEV – sprzedano ich aż 123 453 egzemplarzy. Na drugim była Toyota C-HR HEV z wynikiem 108 369. Na trzeciej pozycji z kolei uplasowała się Toyota Yaris HEV – 104 607.  Te dwa ostatnie modele zanotowały spadki – C-HR 7-mio, Yaris – 18-sto procentowy. Nowością w rankingu jest jedyny amerykański samochód w zestawieniu – Tesla Model 3 – niecałe 94,5 tysiąca pojazdów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Na uwagę zasługuje jedyna hybryda typu PHEV w rankingu, czyli Mitsubishi Outlander. Samochód zajął ósmą pozycję – choć z największym wzrostem, to jego sprzedaż wyniosła 33,8 tys. egzemplarzy. Zestawienie zamyka BMW i3 oraz dawny lider elektromobilności – Nissan Leaf.

Wynik Kii Niro polega na sumie sprzedanych wszystkich zelektryfikowanych wersji tego samochodu, który znalazł się na 6 miejscu. Ciekawie też układa się zmiana rynkowa pomiędzy rokiem 2018, a 2019. Układy hybrydowe powoli tracą na popularności, a zyskują pełne elektryki – ich sprzedaż wzrosła aż o 7 pkt. proc. Nadal w Europie ponad połowa kierowców kupujących samochody z napędem alternatywnym wybiera pełne hybrydy HEV (56 proc. ).

W raporcie Jato przedstawiło również zestawienie rynków poszczególnych krajów. Choć Polska, niemal na równi z Belgią znajdują się pod znacznie przodującą awangardą, to należy zaznaczyć, że miniony rok był rekordowy.

źródła: elektrowoz.pl, jato.com