1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Reaktor zasilany słońcem zamienia CO2 i plastik w paliwo

Reaktor zasilany słońcem zamienia CO2 i plastik w paliwo

Brytyjscy naukowcy opracowali reaktor zasilany słońcem, który zamienia CO2 i plastik w paliwo. Przeprowadzono już nawet testy urządzenia. Co z nich wynika?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Reaktor, który przetwarza CO2 i plastik

Naukowcy z University of Cambridge pod przewodnictwem prof. Erwina Reisnera opracowali reaktor, który jest zasilany energią ze słońca i zamienia CO2 i plastik w paliwo. Urządzenie składa się z dwóch części. Dwutlenek węgla do tego procesu jest pozyskiwany ze spalin przemysłowych i powietrza. Testy wykazały, że można go przekształcić w gaz syntezowy, czyli paliwo.

Aby wychwycić CO2 powietrze przepuszcza się przez roztwór alkaliczny, który wychwytuje cząsteczki tego gazu. Następnie dwutlenek węgla trafia do jednej części reaktora i tam zamienia się w gaz syntezowy.

Ale to nie wszystko! Reaktor zasilany słońcem jest w stanie przetworzyć także plastikowe butelki w kwas glikolowy, który jest potrzebny w przemyśle kosmetycznym.

Reaktor zasilany słońcem

Reaktor opracowany przez naukowców z University of Cambridge zasilany jest OZE, a dokładnie słońcem. Urządzenie posiada bowiem ogniwo fotowoltaiczne.

Jego celem jest produkcja ekologicznego paliwa. Dwutlenek węgla, który jest pozyskiwany wprost z otoczenia, służy do produkcji energii jedynie przy pomocy promieni słonecznych, a więc jest to proces analogiczny do tego, jaki przeprowadzają rośliny. Jak dotąd naukowcy używali w swoich badaniach sprężonego CO2 przechowywanego w butli.

Reaktor czekają kolejne testy. To właśnie one wykażą, czy będzie wykorzystany nie tylko do działań naukowych. W tym celu badacze chcieliby sprawdzić reaktor w warunkach rzeczywistych, gdy dwutlenek węgla jest wychwytywany bezpośrednio z powietrza.

Jakie są zalety tego reaktora? Pozwala przede wszystkim na przetworzenie dwóch największych zagrożeń współczesnego świata – dwutlenku węgla i plastikowych odpadów.

Źródło: studyfinds.org

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.