Ricky Gervais jako królik doświadczalny

Szacuje się, że każdego roku w laboratoriach przebywa ponad 115 milionów zwierząt. Jakie konsekwencje niesie ze sobą testowanie na żywych istotach i co możemy zrobić, aby skończyć z tym procederem? Na te pytania stara się odpowiedzieć film “Save Ralph”, który swoją premierę będzie miał już dzisiaj. 

Doświadczenia królika Ralpha

Film opowiada historię królika Ralpha, który stracił słuch w jednym uchu oraz wzrok. Wszystko z powodu testowania na nim kosmetyków i leków. Reżyserem filmu jest Spencer Susser. Za produkcję odpowiadają organizacja Humane Society International (HSI) oraz Blue Tongue Films. Postaciom głosu udzielili m.in. Ricky Gervais, Taika Waititi i Zac Efron. 

Zobacz zwiastun filmu.

Życie warte promocji na sklepowej półce

HSI przedstawia długą listę sposobów testowania na zwierzętach. Są one poddawane działaniu nie tylko kosmetyków i leków, lecz także środków czystości, dodatków do żywności czy agrochemikaliów. Do najczęstszych metod należą:

  • ekspozycja zwierząt na toksyczne substancje poprzez karmienie, inhalację i zastrzyki,
  • ekspozycja na toksyczne substancje do momentu, gdy zwierzęta zaczną odczuwać ból lub umrą,
  • wyrządzanie ran, oparzeń i innych uszkodzeń, aby obserwować proces leczenia,
  • manipulacja genami.

Po zakończeniu eksperymentów, zwierzęta zazwyczaj są uśmiercane. Poza królikami, w laboratoriach przeprowadza się testy również na myszach, świnkach morskich, chomikach, kotach, psach czy małpach. 

A gdyby skórę zwierząt zastąpić skórą ludzką?

Testowanie kosmetyków na zwierzętach jest zabronione m.in. w Unii Europejskiej. Żywe istoty ciągle wykorzystuje się w laboratoriach USA, mimo iż prawo tego nie wymaga. Natomiast w Chinach testowanie niektórych produktów na zwierzętach ciągle jest obowiązkowe. 

Naukowcy podkreślają, że istnieją alternatywy dla testów na zwierzętach. Jedną z nich jest sztuczna ludzka skóra, opracowana przez specjalistów z Uniwersytetu w Dundee. 

Źródło: hsi.org, livekindly.co