Rosja: wstrzymanie polowań na świstaki. Powodem przypadki dżumy

W Chinach i Mongolii odnotowano kilka przypadków zachorowań na dżumę dymieniczą. Zaniepokojone władze rosyjskie wzmożyły patrole na granicach. Przestrzegają też okolicznych mieszkańców, aby zaniechali polowań i spożywania świstaków. 

Dżuma

Dżuma dymienicza to choroba zakaźna wywołana przez wirus Yersinia pestis, który przenoszą głównie gryzonie. To ona jest odpowiedzialna za jedną z największych epidemii w historii Europy, “czarną śmierć”. W Zachodniej Azji chorobę te przenoszą głównie świstaki. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Kilka przypadków w Chinach i Mongolii

Kilka dni temu w prowincji Mongolia Wewnętrzna na północy Chin zgłoszono dwa przypadki zakażeń dżumą dymieniczą. Jeden okazał się śmiertelny. Władze regionu zakazały wszelkich polowań. Kolejne dwa zakażenia pojawiły się w Mongolii, w prowincji Khovd. We wszystkich przypadkach padła informacja, że chorzy mieli zjeść upolowane zwierzęta, między innymi świstaki. 

Rosja zabrania polowań na świstaki

Władze rosyjskie zabroniły mieszkańcom polowań i spożywania mięsa dzikich zwierząt, zwłaszcza gryzoni. Zdecydowały się także na zwiększenie patroli straży granicznych w zachodniej części Syberii. Wzmożone kontrole pojawiły się już w prowincji Ałtaj, graniczącej z Kazachstanem, Chinami i Mongolią. 

Źródło: ekologia.pl