Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sankcje naftowe USA i UK. Czy embargo na ropę zatrzyma wojnę?

Sankcje naftowe USA i UK. Czy embargo na ropę zatrzyma wojnę?

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zapowiedziały zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej. Embargo na rosyjski surowiec to część sankcji ekonomicznych i gospodarczych, nakładanych na całym świecie na Rosję po napaści na Ukrainę.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

USA i UK wprowadziły embargo na rosyjską ropę

Kraje świata nakładają coraz to nowe sankcję na Rosję. Wiele z nich zostało już wprowadzonych: zamrożenie kont i aktywów wpływowych Rosjan, zakaz dostarczania technologii oraz zakaz importu i eksportu surowców. Ekonomiczne sankcje to jedna z broni stosowanej w polityce zagranicznej.

USA i Wielka Brytania 8 marca wprowadziły embargo na rosyjską ropę. Brytyjczycy chcą zrezygnować z dostaw surowców z Rosji do końca tego roku. Prezydent USA powiedział Amerykanom, że rezygnacja z dostaw ropy to cena, jaką płaci obecnie świat za wolność. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma nadzieję, że stopniowe wprowadzanie zakazu w ciągu tego roku złagodzi wstrząs energetyczny.

Embargo naftowe oznacza, że nie będą przyjmować ropy oraz zbojkotują proces na arenie międzynarodowej. Rosja eksportowała do tej pory według szacunków 7 mln baryłek ropy dziennie. 60% z tej liczby trafiało do Europy. Europejskie kraje są więc w trudniejszym położeniu niż USA. Niektórzy europejscy politycy, np. niemiecki kanclerz Olaf Scholz, na razie nie widzą możliwości na wprowadzenie embarga naftowego. 

Embargo – co to jest i jakie ma skutki?

Słowo embargo pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza utrudnienia i przeszkody. W handlu i polityce termin ten oznacza ograniczenie lub zakaz handlu (eksportu i importu) i współpracy z konkretnym krajem (lub grupą państw). Embargo obejmuje też nakładania dodatkowych opłat, ustalanie limitów ilościowych, zakaz przewożenia, zamrażanie aktywów, kont bankowych i zmniejszenie transportu technologii.

Powszechne zastosowanie embarga tozdecydowany środek dyplomatyczny, stosowany kiedy dany kraj chce wywrzeć szybki skutek na politykę innego państwa. Embargo różni się od blokady właśnie swoją formą – uważa się, że blokada, jest dużo bardziej agresywnym, wręcz wojennym środkiem.

W przypadku wojny, którą Rosja obecnie toczy w Ukrainie, embargo ma odciąć Rosję od wpływów za dostawy ropy i skłonić ją do natychmiastowego zakończenia walki.

Przykłady nakładania embarga

Wprowadzanie embarga dotyczy najczęściej technologii, surowców energetycznych i żywności i broni. Embargo może odnieść jednak odwrotny od zamierzonego skutek. Np. podczas wojen napoleońskich europejskie kraje zabroniły handlu ze Zjednoczonym Królestwem. Wprowadzony tzw. system kontynentalny okazał się równie szkodliwy lub nawet bardziej dla krajów, które go ogłosiły niż dla adresata. W 1973-1974 roku arabskie kraje nałożyły embargo naftowe na USA. Znacznie wzrosła wtedy cena ropy, która wywołała globalną recesję gospodarczą oraz przyczyniła się do zmian w sektorze energetyki – gazu, energii jądrowej i OZE.

CoCom, czyli Coordinating Committee for Multilateral Export Control, komitet funkcjonujący od 1949 do 1995 roku to także przykład nałożenia embarga. Komitet skupiał 17 państw zachodnich (USA, Japonię, Australię i kraje zachodnioeuropejskie) i dotyczył zakazu udostępniania i sprzedaży nowoczesnych technologii (rozwój techniki wojskowej) krajom bloku wschodniego i Związkowi Radzieckiemu.

źródło: mfiles.pl/Encyklopedia Zarządzania, bbc.com, fot. Mariupol, źródło: Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.