Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W UE brakuje części do elektryków. Europa zainwestuje w produkcję półprzewodników

auta elektryczne

W UE brakuje części do elektryków. Europa zainwestuje w produkcję półprzewodników

Analizy rynku pozwalają sądzić, że sprzedaż aut elektrycznych w Unii Europejskiej wzrośnie w tym roku o 8%. Czy skończą się problemy z dostawą komponentów z Azji i wzrośnie lokalna produkcja części samochodowych?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Opóźnienia w branży

Zeszły rok, choć szczególnie korzystny dla branży transportu wodnego, nie był stabilny pod względem dostaw. Wiele materiałów i komponentów nie docierało do Europy na czas albo nie dopływało wcale. Szacuje się, że dostawy części i baterii do samochodów elektrycznych będą nadal utrzymywać swój poziom niższy o 20% w porównaniu z 2019 rokiem. 

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) reprezentuje 16 największych europejskich producentów samochodów. ACEA ustaliło, że w 2021 roku producenci mierzyli się z niedoborem części, m.in. półprzewodników. Jak będzie teraz i do czego potrzebne są półprzewodniki?

Półprzewodnik w aucie elektrycznym

Półprzewodniki nazywa się też chipami lub układami scalonymi (można je stworzyć na bazie półprzewodników). Znajdują się one w większości sprzętów elektronicznych, jakie używamy.

Podobnie, jak w przypadku paneli fotowoltaicznych wytwarza się je z krzemu. Półprzewodniki mają różne zastosowania ze względu na swoją funkcjonalność. Same nie przewodzą prądu tak dobrze, jak przewodniki, ale nie blokują go. Z półprzewodników można też stworzyć diody do obwodów elektronicznych lub tranzystory. 

W samochodzie można znaleźć od kilkudziesięciu do kilkuset półprzewodników (ok. 150 w dobrych samochodach wyposażonych w nowoczesną elektronikę. Z uwagi na rozwój branży elektromobilności oraz elektroniki na rynku zaczęło brakować półprzewodników, a azjatyckie fabryki przestały nadążać za nagłym wzrostem popytu. 

Przez to niektóre koncerny motoryzacyjne zaczęły nawet rezygnować z cyfrowych zegarków czy zaawansowanych monitorów w wyposażeniu aut. Stąd też na rynku motoryzacyjnym pojawił się problem z dostępnością aut lub znacznie wydłużył się czas oczekiwania na nowy samochód. 

UE chce inwestować w półprzewodniki

Teraz Komisja Europejska ma zaproponować nową ustawę o chipach, która ma na celu promowanie badań i produkcji półprzewodników w Europie oraz zmniejszenie zależności od jednego kraju lub regionu.

European Automobile Manufacturers’ Association stwierdziła, że pojazdy elektryczne są sprzedawane w proporcji prawie jeden na pięć nowych samochodów w UE. Sprzedaż samochodów elektrycznych wzrosła ponad 10-krotnie w latach 2017-2021. Jeśli ustawa wejdzie w życie, zwiększy się produkcja półprzewodników w Europie.

Według analiz rynkowych kryzys półprzewodnikowy ma zakończyć się w połowie tego roku. Jednak w Europie wciąż brakuje także infrastruktury do ładowania EV.

źródło: reuters.com, motocaina.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.