Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Z tą technologią AI zmniejszy się ilość śmiecących piratów drogowych

Z tą technologią AI zmniejszy się ilość śmiecących piratów drogowych

Butelki, opakowania po jedzeniu, opony, pampersy. Odpady zalegają w rowach, na poboczach, niesione przez wiatr lecą wzdłuż ulicy wprost pod koła. Z technologią LitterCam można znacząco zmniejszyć się ilość śmieci wokół dróg.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Misja: pozbyć się śmieci

Pomimo tego, że staramy się ograniczać kupowanie opakowań z tworzyw sztucznych, segregujemy śmieci i płacimy za ich wywóz, ilość odpadów zgromadzonych wokół dróg, jest zatrważająca. Nie wszyscy kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego zdają sobie sprawę z tego, że śmieci wyrzuca się do kosza, a nie na ulice.

Autorzy technologii LitterCam (litter oznacza śmieci) chcą pomóc lokalnym władzom i operatorom dróg oraz autostrad w walce z zaśmiecaniem dróg. Andrew Kemp i Kushvinder Raheloo zdają sobie sprawę, że egzekwowanie wykroczeń związanych z zaśmiecaniem środowiska, jest niezwykle trudno w przypadku kontroli na drogach szybkiego ruchu. Dlatego ich technologia bazuje m.in. na kamerach i przenośnych urządzeniach, które namierzają śmieciowe wykroczenia. To z pewnością pożyteczna forma użycia kamer i sztucznej inteligencji.

Zobacz, jak system działa w praktyce:

Odstraszanie

LitterCam to technologia, która ma odstraszać tych, którym przyjdzie do głowy popełnić przestępstwo środowiskowe. Technologia sztucznej inteligencji (AI) umieszczona w kamerach lub mobilnych urządzeniach zasilanych energią słoneczną odegra znaczącą rolę w zmniejszaniu ilości śmieci.

System może być montowany na ulicznym oświetleniu, suwnicach lub w innych miejscach. Platforma LitterCam obejmuje technologię kamer IP, która pozwala rozszerzyć zasięg funkcjonariuszy kontrolujących drogi bez potrzeby dodatkowego monitorowania.

Dzięki dostarczanym w czasie rzeczywistym informacjom ekipy sprzątające mogą szybko usunąć z drogi niebezpieczne śmieci. Niestety wypadki z udziałem zwierząt zdarzają się bardzo często, a zwierzę nie ma szans z pojazdem mknącym 100 km/h.

Uświadamianie

Dane z systemów LitterCam przekazywane są funkcjonariuszom, a ci wymierzają winnym kary za przestępstwa środowiskowe. Ale w technologii zespołu nie chodzi tak naprawdę o karanie, tylko o zredukowanie problemu zanieczyszczania środowiska.

Informacje na temat skali zaśmiecania konkretnych obszarów mogą zostać wykorzystane do tworzenia kampanii edukacyjnych i współtworzenie smart city, opartych na kulturze środowiskowej. Zaśmiecanie i zachowania kierowców można zmienić – mówią pomysłodawcy. Tak naprawdę odpady wiele nas kosztują. Potrzebujemy czystej natury, a ona potrzebuje zaangażowania do walki z jej zaśmiecaniem.

Artykuł jest częścią naszego cyklu pt. dobry wątek na piątek. Zobacz więcej pozytywnych historii:

źródło: littercam.ai

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.