Jak samorządy walczą ze smogiem?

plan walki ze smogiem

7 kwietnia 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego przegłosował jednogłośnie uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. To już drugie – po Małopolsce – województwo w Polsce, w którym obowiązywać będą przepisy antysmogowe. Zakazy dotyczą spalania zanieczyszczonego węgla i wprowadzają obowiązek instalowania nowoczesnych kotłów na paliwa stałe.

Uchwała wprowadza na terenie całego województwa zakaz spalania węgla brunatnego, paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, oraz biomasy, której wilgotność przekracza 20%. Więcej o uchwale antysmogowej dla Śląska przeczytasz tutaj.

O tym jak samorządy mogą walczyć ze smogiem, specjalnie dla portalu ŚwiatOZE, opowiada  Łukasz Tekeli z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Najlepiej byłoby zadziałać systemowo, czyli na terenie całego kraju wprowadzić pewne przepisy, które by normowały to czym możemy palić i w czym możemy palić. W tym momencie Ustawa Prawo Ochrony Środowiska dopuszcza możliwość uchwał tzw. antysmogowych na poziomach województw. Na razie mamy dwie uchwały antysmogowe (w województwie śląskim i małopolskim) w tym roku dołączą jeszcze Opole i Dolny Śląsk. Z tego co słyszymy, również województwo mazowieckie pracuje nad takimi przepisami. Mam nadzieję, że do końca roku jeszcze dwie uchwały powstaną i będzie to jasny sygnał, że chcemy coś zrobić z powietrzem – mówi Łukasz Tekeli z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Warto przypomnieć, że 24 kwietnia Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował uchwałę antysmogową dla Krakowa. Uchwała wejdzie w życie 1 lipca tego roku i będzie obowiązywać do 31 sierpnia 2019 roku. Od 1 września 2019 r. w życie wchodzi całkowity zakaz palenia węglem na obszarze gminy miejskiej Krakowa. Więcej przeczytasz tutaj.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

ABB podwaja wydajność swojego systemu HVDC

Następny artykuł

Gdynia dostarczy pierwszy polski samochód elektryczny?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,