1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

2 mln młodych astmatyków w ciągu roku. Jak uchronić dzieci przed smogiem?

2 mln młodych astmatyków w ciągu roku. Jak uchronić dzieci przed smogiem?

Aż 86% dorosłych i dzieci mieszkających w miastach oddycha na co dzień zanieczyszczonym powietrzem. Normy jakości określone przez Światową Organizację Zdrowia są nagminnie przekraczane, a na świecie wzrasta liczba dzieci chorych na astmę. Czy śledzenie jakości powietrza wystarcza? Jak Polsce idzie zwalczanie smogu i ochrona dzieci przed jego negatywnymi skutkami?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Astma smogowa

Choroby oskrzeli, płuc, a nawet nowotwory. Smog wpływa negatywnie na zdrowie dzieci. Kadra naukowców z  George Washington University szacuje, że 2 mln nowych przypadków astmy rocznie to wynik zanieczyszczeń powietrza. Z ok. 1,85 miliona nowych przypadków astmy u dzieci aż ⅔ z nich wystąpiły na obszarach miejskich. Przebadane dzieci pochodziły z różnych kontynentów, krajów i miast. Badacze zwrócili uwagę, że w atmosferze coraz bardziej rośnie ilość dwutlenku azotu.

Inną rakotwórczą substancją, którą oddychamy w sezonie grzewczym jest bezno(a)piren. Nawet niewielka ilość wywołuje skutki podobne do tych, jakie powoduje wypalenie nawet kilkunastu papierosów. 

I choć amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że ryzyko zachorowania na astmę jest szczególnie duże na obszarach miejskich, to dotknięte zanieczyszczeniami są także obszary podmiejskie i wiejskie.

Neurosmog, czyli wpływ zanieczyszczeń na mózg

Smog wpływa na wiele obszarów w organizmie człowieka. Kadra naukowa z krakowskiego UJ udowadnia, że zanieczyszczenia powietrza wpływają destrukcyjnie na dziecięce zdrowie i pogłębiają choroby neurologiczne.

Program NeuroSmog zrzesza specjalistów z różnych dziedzin: psychologii, neurobiologii, epidemiologii i modelowania zanieczyszczeń powietrza. 

ESA mierzy poziom zanieczyszczeń wokół szkół

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to ogólnokrajowy program śledzący skalę zanieczyszczeń i podejmujący próbę minimalizowania smogu i ochrony dzieci. Interaktywna mapa pokazuje, gdzie można odetchnąć pełną piersią, a gdzie problem smogu jest gigantyczny.

ESA jest realizowana przez NASK Państwowy Instytut Badawczy. Zrzesza szkoły, które chcą działać na rzecz czystego powietrza w swojej okolicy i prowadzą stały pomiar stężenia zanieczyszczeń, a także upowszechniają wiedzę o przeciwdziałaniu smogowi. 

hEWY peEjjr5IrvQ0Ux7S2p bgUJzVA XcrDn7TVw6UGoAvX7VECZN57wsOMNLiwPXfSfiXrOb9UP5rFk3Rr5 vgJAui82NPvPt6qY4RYmpdF1wKVODMM AWANvNHse5ppLJ3pF1
Pomarańczowa ikona to symbol tego, że na zewnątrz panuje kiepska jakość powietrza, dlatego warto unikać przebywania na zewnątrz, fot. esa.nask.pl

W programie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej uczestniczy już ponad 460 szkół. Na stronie internetowej esa.nask.pl można śledzić aktualne dane i pomiary zanieczyszczeń powietrza.

– Jeśli w tym zestawieniu widzisz swoją szkołę, oznacza to, że w Twojej społeczności konieczne jest podjęcie aktywnych działań ograniczających emisję zanieczyszczeń – alarmują twórcy strony.

opk W0XujQdh 2dDDLnz7ysyHPXuY5uTFn8VY Te5XJeoTp4t 3a HWz8qTOzo4SNV
Jakość powietrza dn. 11.01.2022 roku jest bardzo zła, fot. esa.nask.pl

Zamontowane przez NASK w szkołach czujniki jakości powietrza dokonują pomiarów pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 – drobniejszych i bardziej szkodliwych, bo z łatwością wraz z krwią już w ciągu 5 minut roznoszonych po całym organizmie człowieka. Wyniki pomiarów ze szkół, które uczestniczą w programie ESA, są prezentowane na stronie internetowej ESA.

– Jesteśmy przekonani, że rzetelna wiedza poparta obiektywnymi pomiarami to najlepszy sposób, aby wpływać na zmianę myślenia, a tym samym na postępowanie lokalnych mieszkańców. W końcu wszyscy oddychamy tym samym powietrzem mówi Barbara Leśniczak z NASK.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa zaprasza szkoły do udziału w projekcie i montażu czujników. Aby przyłączyć się do projektu, wystarczy wejść na stronę esa.nask.pl i wypełnić dostępny na niej formularz zgłoszeniowy.

Problem smogu jest złożony, a przekroczone normy jakości powietrza to wynik nieprawidłowego spalania paliw w piecach i emisji spalin z ruchu drogowego. Normy pyłów zawieszonych, które pochodzą ze spalania węgla i drewna w starych piecach złej jakości, są przekraczane po kilkaset procent. 

źródło: mat. prasowy, esa.nask.pl, sciencedaily.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.