Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Branża muzyczna – czy ekologiczna? Eko rozwiązania dla festiwali na całym świecie

Branża muzyczna – czy ekologiczna? Eko rozwiązania dla festiwali na całym świecie

Muzyka łączy ludzi. Bez niej życie byłoby pomyłką. Potrafi wyrazić to, czego często nie można nazwać i wypowiedzieć. Czy w trosce o środowisko i planetę branża muzyczna i uczestnicy mogą zjednoczyć się i funkcjonować w jednym rytmie z ekologią?

Reklama

Ekologiczne festiwale muzyczne

Tak. Zakończenie imprezy i festiwalu nie musi kojarzyć się z widokiem połamanych krzeseł, resztkami jedzenia, porozrzucanymi butelkami po piwie i winie oraz toną plastiku. Rosnąca świadomość ekologiczna – zwłaszcza wśród młodych jest widoczna już podczas organizacji imprez masowych, a także po ich zakończeniu. Oczywiście kluczowy jest charakter wydarzenia oraz osoby, które na niego przyjeżdżają. Na wielu imprezach odbywają się warsztaty budownictwa ekologicznego, czy życia w duchu idei zero waste.

Obraz po festiwalu nie musi wyglądać tak. Co zrobić, aby do tego nie doszło?

7zUnJkHd5v5NyA0CJjAIbQfk8LVp3RJl 1I1VpGEfQXj0B1GwAc9LrYqWhUVH7R
Branża muzyczna i ekologia. Widok po rockowym festiwalu Glastonbury 2019, źródło: BBC

Eliminowanie plastiku

To takie proste. Jeżeli na imprezach nie będzie jednorazowych produktów plastikowych, to nie znajdziemy ich (w takich ilościach jak powyżej) po imprezie. Jeżeli nie kubki plastikowe, które i tak są już zakazane przez wprowadzenie dyrektywy plastikowej w Europie, to co?

Kubeczki i talerzyki wielokrotnego użytku, do których dolicza się kaucję lub te, pochodzenia organicznego i biodegradowalne. Świetną alternatywą jest także zniżka dla tych, którzy przyjdą ze swoim naczyniem do danego punktu gastronomicznego. Co z resztą śmieci? Przed imprezą można rozdać uczestnikom worki na odpady i pobrać od nich kaucję zwrotną, wypłacaną po imprezie, jeśli przyniosą z powrotem pełny worek.

Organizator może zadbać też o pojemniki do segregowania odpadów. Na wielu wydarzeniach muzycznych znajdziemy odpowiednie kosze. Odpowiedzialność za odpady spoczywa więc po równo na uczestniku, jak i organizatorze.

Energia odnawialna zasili imprezę

OZE pełnią kluczową funkcję w przemianie energetycznej w naszych domach i całym przemyśle. Dlaczego nie wykorzystać jej także w branży muzycznej? Hale koncertowe mogłyby używać źródeł energii odnawialnej, aby zasilić, najlepiej energooszczędny sprzęt podczas wydarzeń. Oświetlenie i nagłośnienie podczas festiwali wymaga zużycia dużej ilości energii, co nieraz skończyło się przerwą w dostawie prądu, zwłaszcza z emisyjnego agregatu.

vSbRxVMVHZzojh GSMC2ypRlQyZSs igsAIZI23jl5TEKJ7CCJZAGh6Ka9K9Y1tUNEUvPIsphRAT6Act PoX5oXICJbfSL3pcJmL26YXYFtHpvJZ bYoI8Y1qG zQvFlSS6En Ew=s0

Na tegorocznym festiwalu Woodstock uczestnicy mogli ładować swoje telefony komórkowe za pomocą energii wiatrowej, wytwarzanej z urządzenia skonstruowanego przez mgr inż. Marcina Jana Pasiecznika. Rozwiązaniem dla uczestników, którzy chcą mieć dostęp do prądu na festiwalu, jest też przenośna turbina wiatrowa.

Woda na imprezie i festiwalu

Jest często na wagę złota. Bywa i tak, że jej brakuje. Aby oszczędzać ten surowiec, można dostosować konkretne rozwiązania do charakteru imprezy. W tzw. indoorze, czyli wewnątrz budynków można skorzystać z ekologicznej umywalki połączonej ze spłuczką. A co można zrobić, aby ekologicznie załatwiać się na zewnątrz?

Qd5zKDFeg NPAkF3k8S6ZNTvfC9Fmst6CH X5eaYNmrpEuhAAjy0FL20 I WuCws0LYK95wwt8vTcI Mwd0QWpsifEZaCWFl6aQ9RLRUytgzH ieUKiud7ZCFB9j5ILDZfQpNVMX=s0
Umywalka połączona ze spłuczką. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w Japonii, fot.: kokopelia.pl

Biotoalety i własny biogaz

Czy wiesz, że korzystając z biotoalety można wytworzyć własne i niezależne źródło energii odnawialnej? Biogaz, który powstaje w wyniku rozkładu resztek jedzenia i naszych odchodów, można użyć potem do gotowania. Ale to nie wszystko, ponieważ jest on również doskonałym i organicznym nawozem do roślin.

Wchv2l8k8Dauw5RjLsGWWMSbVbEPOzUK QQnFxWIT QWjC5KEEE6ZX P0G0E o033K5 7UhU3MunGOgL9DBNmvIREZvMAtoWXimy5hZBe69F0MN SysftK5Hrl1OLFpiTgIpayG=s0
Biotoaleta i wytwarzanie własnego biogazu w jednym, źródło: homebiogas.com

Takie biotoalety można czasami spotkać na wydarzeniach muzycznych. Szczególnie tych, które przywiązują wagę do ekologii i zrównoważonego trybu życia. 

W7ibj5dLdF2uzew9K5AcdyPSkel8Aq0wNsIMcf4olqtrYrF2Tp4ga CNAXHHnFfLReUVqSW8dXuPq9cUi876apHqu2Hd42qKn1nVbZn9ASHNrjnkh8UB6QpRtFu9oYdhANu2Z27Q=s0
Festiwal muzyczny Rise and Shine w Austrii. Ekipa Shalamanda HiFi korzystała z biotoalet na swoim festiwalu, fot: facebook.com/shalamandahifi

Jeżeli załatwiasz się w lesie, daruj mu biały papier toaletowy. Jeśli musisz go użyć, wybierz szary papier z recyklingu. Białe chusteczki oraz papier rozkłada się od 3 do 6 miesięcy i wygląda nieestetycznie.

Transport

Wiele osób ceni sobie jazdę własnym samochodem. Można załadować go namiotami, jedzeniem i bębnami pod sam dach. Warto jednak pomyśleć nad przejazdami współdzielonymi, które cieszą się dużą popularnością wśród festiwalowiczów i imprezowiczów. Na dedykowanych grupach w mediach społecznościowych można umówić się na wspólny przejazd. Może uda Ci się trafić na przejażdżkę w stylu Beatlesów?

A może na imprezę dojedziesz samochodem elektrycznym? Jeżeli wydarzenie odbywa się w Twoim mieście można skorzystać z innych form mobilności: e-hulajnogi, roweru (także elektrycznego) lub komunikacji miejskiej.

Nie trzeba być hipisem, aby przejechać się tym wozem

Naukowcy rekomendują: zrezygnujcie z luksusu

Badacze z angielskiego Uniwersytetu w Manchesterze zasugerowali, co przemysł muzyczny może zrobić dla zmniejszenia śladu węglowego. Według nich bilety na każdy koncert powinny obejmować bezpłatny transport publiczny.

A co z energią na imprezach i festiwalach? Skąd ją czerpać? Ze źródeł odnawialnych – sugerują naukowcy. Polecili także muzykom i artystom, aby zrezygnowali z lotów prywatnymi wysokoemisyjnymi odrzutowcami, np. na rzecz pociągów. Ale zaraz, jak przewieźć ogromne nagłośnienie i kilogramy kabli w przedziale? 

Massive Attack – zmasowany ruch klimatyczny

Angielski zespół Massive Attack wpadł już na kilka ciekawych pomysłów, którego mogą uczynić trasy koncertowe bardziej przyjaznymi środowisku. Jest to np. wypożyczanie sprzętu nagłośnieniowego na miejscu, a nie przewożenie go tirami w różne zakątki świata.

Massive Attack, który gra już od lat 90. poczuł, że musi wziąć odpowiedzialność za swój wkład w kryzys klimatyczny. Od 2019 roku naukowcy z Tyndall Center for Climate Change Research analizują szczegółowo trasy zespołu Massive Attack, aby wyznaczać trendy ekologiczne w branży muzycznej. Czy inni pójdą w ich ślady?

źródło: bbc.com, homebiogas.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.