Columbus Energy: 17 tys. mikroinstalacji, farmy fotowoltaiczne i przychód na poziomie 126 mln złotych. Raport Spółki za I kwartał 2020

Boom na fotowoltaike trwa. Spółka Columbus Energy opublikowała raport za I kwartał 2020 r. Lider mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce odnotował 126 mln złotych przychodu (to aż 560% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu z 2019 r.) i ponad 18 mln zysku brutto. Firma inwestuje w rozwój sektora mikroinstalacji i farm fotowoltaicznych, wchodzi w branżę cieplną – poszerza ofertę o pompy ciepła, oraz stawia na niezależność energetyczną – magazyny energii, i elektromobilność za sprawą Nexity.

Wzrost świadomości klientów, a także rządowa stymulacja sektora za sprawą programu Mój Prąd oraz ulgi termomodernizacyjnej sprawiają, że Polacy coraz chętniej decydują się na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Rozwój polskiego rynku energii odnawialnej nie spowolniła pandemia koronawirusa, która sparaliżowała inne rejony gospodarki. Wartość branży PV wyceniana jest aktualnie na ok. 65 mld złotych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

We wzrostową tendencję branży ze swoją strategią doskonale wpisuje się Columbus Energy. Pierwsze trzy miesiące bieżącego roku były bardzo dobrym okresem dla tej spółki, która odnotowała 126 mln złotych przychodu i 18 mln złotych zysku brutto. Aktualnie Spółka wyceniana jest przez rynek na 900 mln złotych i może pochwalić się 17 tys. zadowolonych klientów w całej Polsce. Wraz z inwestycjami w farmy fotowoltaiczne przekłada się to na 107 MW mocy OZE i ponad 300 tys. modułów PV. 

– Nowoczesna energetyka to przestrzeń, w której kreujemy długoterminową wartość Columbus Energy. Liderujemy w obszarze mikroinstalacji fotowoltaicznych, których w pierwszym kwartale 2020 roku dostarczyliśmy ponad 4300 szt systemów, a mamy ambicje w całym roku dostarczyć ich ponad 25 000 – podkreśla zarząd Columbus Energy. 

Columbus Energy inwestuje w farmy fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii i elektromobilność

W 2019 roku Columbus Energy rozpoczęło działalność inwestycyjną w segmencie farm fotowoltaicznych i zrealizowało projekty o mocy 12,5 MW, które aktualnie są na etapie przyłączenia do sieci, a ich wartość wyceniana jest na ok. 45 mln zł. W tym samym roku Spółka przejęła w 100% spółkę NEI zajmująca się dewelopowaniem projektów farm o łącznej mocy blisko 200 MW, a w ramach współpracy z zewnętrznym deweloperem będzie realizować ponad 350 MW.  

W pierwszym kwartale 2020 r. Columbus Energy zakupiło projekty ready to build wygraną aukcją o mocy 13 MW. A w marcu 2020 r. podpisało umowę z firmą Unisun, zgodnie z którą ma sfinansować, wybudować i przejąć projekty o mocy 66 MW. 

Jednocześnie w ramach konsekwentnie realizowanej strategii firma inwestuje w poszerzenie swojej oferty produktowej o pompy ciepła, magazyny energii oraz ładowarki do pojazdów elektrycznych, a także rozbudowę i obsługę ich infrastruktury za sprawą inwestycji w Nexity.  

– Wiara w Columbus Energy, to wiara, że świat transformuje się w nowym kierunku, gdzie odnawialne źródła energii, elektromobilność i swoboda w dostępie do swojej energii i swojego ciepła są fundamentem bezpieczeństwa energetycznego jednostki i całego społeczeństwa – podkreśla zarząd spółki.

Pełny raport spółki Columbus Energy za I kwartał 2020 r. dostępny pod linkiem: https://bit.ly/2YWFxCp