Ekologiczny dom… z odpadów

Brytyjska para stworzyła własny, ekologiczny dom. Do jego budowy wykorzystali materiały, które zwykle zalegają na wysypiskach śmieci.

Ekologiczny „Statek ziemski”

Koncepcja „Earthship”, wynaleziona przez amerykańskiego architekta Michaela Reynoldsa, wykorzystuje jedynie materiały naturalne oraz takie, które pochodzą z recyklingu. Laura Davies i Dave Buchanan spędzili siedem lat projektując i budując swój dom, który opiera się właśnie na przyjaznej dla środowiska konstrukcji „statku ziemskiego”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Konstrukcja z opon, butelek i puszek

Główne ściany konstrukcyjne są budowane przy użyciu starych opon samochodowych wypełnionych ziemią. Ze względu na swoją trwałość, zapewniają stabilne fundamentytłumaczy Davies.Puste luki między oponami wypełnia się błotem i puszkami po napojach tak, żeby w rezultacie utworzyły płaskie ścianydodaje.

Puszki po napojach, obok szklanych pojemników – jak butelki czy słoiki – są także używane do wykonania wewnętrznych ścian. Chociaż takie materiały budowlane mogą wydawać się niezwykłe, są całkowicie zgodne z eko-wyznacznikami budowy „statku ziemskiego”.

źródło: fb/Laura Davies

Nie tylko odpady

W budowie „statku ziemskiego” ważną rolę odgrywają również naturalne materiały, pozyskiwane oczywiście z lokalnych zasobów. Drewniany dach izolowany jest tkaniną korkową – oba surowce pochodzą z pobliskiego lasu.

Laura i Dave do całej konstrukcji dodali także element autorski. Para zbudowała unikalną kopułę, która służy im jako sypialnia. – Kopuła była naszym dodatkiem do „statku kosmicznego”. Był to eksperyment polegający na stworzeniu mocnej i względnie łatwej konstrukcji kopuły ​​inspirowanej architekturą mauretańską. – podkreślają.

źródło: fb/Laura Davies

Hiszpański raj

Wokół swojego eko-domu, który został wybudowany w Hiszpanii, para tworzy „rezerwat” przyrody. Ma on chronić jak największy teren przed rolnictwem przemysłowym, które w ostatnim czasie znacznie rozpowszechniło się na tym obszarze i może mieć zgubny wpływ na lokalną różnorodność biologiczną.

Obecnie „rezerwat” obejmuje prawie 20 hektarów otaczających statek ziemski i składa się głównie z trawy esparto i innych śródziemnomorskich, dzikich roślin mówi Davies.Odkąd go uruchomiliśmy i przestaliśmy zaorywać, przyroda rozkwitła.

Źródło: euronews.com
fot. fb/Laura Davies