Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczny dom… z odpadów

Ekologiczny dom… z odpadów

Brytyjska para stworzyła ekologiczny i przyjazny środowisku dom. Do jego budowy wykorzystali materiały, które zwykle zalegają na wysypiskach śmieci. Praca nad nim zajęła im 7 lat.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ekologiczny dom, czyli „statek ziemski”

Koncepcja „earthship” stworzona przez amerykańskiego architekta Michaela Reynoldsa mówi o tym, żeby do budowy wykorzystywać jedynie materiały naturalne oraz takie, które pochodzą z recyklingu. Laura Davies i Dave Buchanan spędzili siedem lat projektując i budując swój dom, który opiera się właśnie na przyjaznej dla środowiska konstrukcji „statku ziemskiego”.

Konstrukcja z opon, butelek i puszek

Główne ściany konstrukcyjne są budowane przy użyciu starych opon samochodowych wypełnionych ziemią. Ze względu na swoją trwałość, zapewniają stabilne fundamentytłumaczy Davies.Puste luki między oponami wypełnia się błotem i puszkami po napojach tak, żeby w rezultacie utworzyły płaskie ścianydodaje.

Puszki po napojach, obok szklanych pojemników – jak butelki czy słoiki – są także używane do wykonania wewnętrznych ścian. Chociaż takie materiały budowlane mogą wydawać się niezwykłe, są całkowicie zgodne z eko-wyznacznikami budowy „statku ziemskiego”.

10649575 10152702124174443 8109049649882740401 n 1
Wnętrze domu Laury Davies i Dava Buchana, źródło: fb/Laura Davies

Nie tylko odpady

W budowie „statku ziemskiego” ważną rolę odgrywają również naturalne materiały, pozyskiwane oczywiście z lokalnych zasobów. Drewniany dach izolowany jest tkaniną korkową – oba surowce pochodzą z pobliskiego lasu.

Laura i Dave do całej konstrukcji dodali także element autorski. Para zbudowała unikalną kopułę, która służy im jako sypialnia.

Kopuła była naszym dodatkiem do „statku kosmicznego”. Był to eksperyment polegający na stworzeniu mocnej i względnie łatwej konstrukcji kopuły ​​inspirowanej architekturą mauretańskąpodkreślają.

10676353 10152702123834443 5222406760806598607 n 1
Wnętrze domu Laury Davies i Dava Buchana, źródło: fb/Laura Davies

Hiszpański raj

Wokół swojego ekodomu, który został wybudowany w Hiszpanii, para tworzy „rezerwat” przyrody. Ma on chronić jak największy teren przed rolnictwem przemysłowym, które w ostatnim czasie znacznie rozpowszechniło się na tym obszarze i może mieć zgubny wpływ na lokalną różnorodność biologiczną.

Obecnie „rezerwat” obejmuje prawie 20 hektarów otaczających statek ziemski i składa się głównie z trawy esparto i innych śródziemnomorskich, dzikich roślin. Odkąd go uruchomiliśmy i przestaliśmy zaorywać, przyroda rozkwitłamówi Davies.

źródło: euronews.com
fot. fb/Laura Davies

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.