Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdzie jest smog? Jakość powietrza pokażą wirtualne smogowe płuca na tysiącach wyświetlaczy

Gdzie jest smog? Jakość powietrza pokażą wirtualne smogowe płuca na tysiącach wyświetlaczy

Gdzie jest smog – dowiedzą się mieszkańcy 58 miast w Polsce, w których na ponad 20 tys. ekranów pojawią się oddychające płuca. Ich kolor zależny będzie od zanieczyszczenia powietrza w okolicy. To akcja Polskiego Alarmu Smogowego we współpracy ze Screen Network i Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Sprawdź poziom zanieczyszczenia

Mieszkańcy 58 miast w Polsce w dniach z podwyższonym stężeniem pyłów PM10 zobaczą na ekranach LED informację ostrzegająca przed smogiem. Na ekranach pokazywane są płuca, których kolor będzie stopniowo się zaciemniać – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo na ekranach pojawi się informacja o aktualnym stężeniu pyłu PM10 i opis jakości powietrza: średnia, zła albo bardzo zła.

Akcja odbywa się w ramach kampanii edukacyjnej „Zobacz, czym oddychasz”, którą organizuje Polski Alarm Smogowy. Screen Network użyczył swoich ekranów w formule pro-bono.

– Kampania jest wirtualnym uzupełnieniem naszej akcji, w której pokazujemy model ludzkich płuc oddychający zanieczyszczonym powietrzem. Mobilna instalacja w „realu” znajdzie się w 63 miejscowościach Polski, ale dzięki współpracy ze Screen Network mamy okazję pokazać ją dodatkowo na ponad 20 tysiącach ekranówpowiedział Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

W tym roku już po raz czwarty w Polskę ruszył model płuc.  Instalacja, poza informacją o dokładnych pomiarach jakości powietrza, czarno na białym pokazuje, jak pyły osiadają się na naszych narządach oddechowych.

Zachęta do zmiany

Kampania ma nie tylko ostrzegać przed smogiem, ale również zachęcać do zmiany – wymiany starego kotła na nowoczesne źródło ciepła. Kampania będzie trwała aż do zakończenia sezonu smogowego.

– Planujemy dotrzeć z naszym przekazem do milionów osób, tak aby po tym ciężkim sezonie smogowym, nie było wątpliwości co należy zrobić: wymienić stare piece i ocieplić nasze domy. Nowoczesne źródło ciepła w ocieplonym budynku to mniejszy smog w naszej okolicy i niższe rachunki za ogrzewanie. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe – dodaje Piotr Siergiej.

Z analizy przeprowadzonej przez Polski alarm Smogowy na podstawie kalkulatora Porozumienia branżowego na rzecz efektywności energetycznej wynika, że ogrzewanie domu i wody za pomocą kotła bezklasowego to najdroższe źródło ciepła. “Kopciuchy” mają niską efektywność i zużywają znacznie więcej węgla. Rachunek za ogrzewanie domu i wody poprzez spalanie węgla w kotle bezklasowym wynosi 12 460 złotych. Dla bardziej efektywnego kotła węglowego dopuszczonego przez uchwałę antysmogową ten koszt zmniejsza się do 9 540 złotych. 

Jak smog wpływa na zdrowie?

Smog stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi ze względu na dużą koncentrację szkodliwych cząstek w powietrzu. Z badań opublikowanych w The Lancet Planetary Health, wynika że aż 75% zgonów w wyniku zanieczyszczeń środowiska spowodowały toksyny unoszące się w powietrzu. Szacuje się, że aż 99% ludzkości oddycha zanieczyszczonym powietrzem. W Unii Europejskiej zanieczyszczenia powietrza prowadzą do nawet 500 tys. przedwczesnych śmierci każdego roku. W Polsce z tego powodu każdego roku umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. 

Smog wpływa na układ nerwowy, oddechowy, krwionośny, a nawet na rozwój płodu. Naukowcy dowodzą, że zanieczyszczenie powietrza oddziałuje także na pogorszenie zdolności kognitywnych, czyli tego jak sprawnie myślimy.

źródło: Polski Alarm Smogowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.