Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mój Prąd 4.0 – od dzisiaj zmiana poziomu dofinansowania

Mój Prąd 4.0 - zmiana poziomu dofinansowania. Więcej pieniędzy dla prosumentów

Mój Prąd 4.0 – od dzisiaj zmiana poziomu dofinansowania

Mój Prąd 4.0, popularny program dotacji instalacji fotowoltaicznych, otrzymał wyższe dofinansowanie. Jak zmienia się wysokość przyznawanych środków od 15 grudnia 2022 roku? Na jakie dopłaty mogą obecnie liczyć beneficjenci i kogo obejmuje zmiana?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Mój Prąd 4.0 – zmiana poziomu dofinansowania

Zwiększenie dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0 wiąże z bieżącymi wydarzeniami w Polsce i za granicą.

W związku z sytuacją gospodarczą, w tym wysoką inflacją, a także kryzysem energetycznym w Europie, zostanie zwiększone dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd – czytamy na oficjalnej stronie programu Mój Prąd.

Zmiany w poziomie dofinansowania obejmują osoby biorące udział w naborze wniosków do czwartej edycji programu. Przyjmowanie zgłoszeń w ramach Mojego Prądu 4.0 trwa od dnia 15 kwietnia 2022 roku. O zmianach w poziomie dofinansowania poinformowała na profilu na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa:

Poziom dofinansowania zwiększa się o 2 tys. zł, do 6 tys. lub 7 tys. zł w przypadku przedsięwzięć z dodatkowymi elementami. Kwota dofinansowania do magazynów energii wzrasta do 15 tys. zł. Jak dokładnie wyglądać zatem dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 4.0 od 15 grudnia 2022 roku?

Mój Prąd 4.0 – obecny poziom dofinansowania

  • Jeśli chcesz wiedzieć, jak poziom dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0 wyglądał do tej pory, zobacz artykuł:

Po zmianach poziom dofinansowania prezentuje się następująco:

• W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV – kwota dofinansowania wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6 tys. zł;

• W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii dofinansowanie wynosi:

  • do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 7 tys. zł;
  • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 16 tys. zł.

Dofinansowanie do magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie ulega zmianie.

Wnioskodawcy, którzy otrzymali już wypłatę dofinansowania w ramach MP4 w poprzedniej wysokości, nie muszą składać nowego wniosku.

Dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostają ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania. Jeżeli wnioskodawcom będzie przysługiwać zwiększony poziom dofinansowania, wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją, a dopłatą jaką otrzymałby wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania.

Ile trzeba obecnie czekać na wypłatę środków z programu Mój Prąd 4.0?

Mój Prąd 4.0 – ile trzeba czekać na dotację?

Zadzwoniliśmy na infolinię – czas oczekiwania na wypłatę środków w ramach programu Mój Prąd 4.0 to około trzech miesięcy na rozpatrzenie wniosku plus dodatkowy miesiąc na wypłatę środków.

Pani na infolinii poinformowała nas, że czwarta edycja Mojego Prądu nie cieszy się aż taką popularnością, jak jej poprzednie odsłony. Do końca sierpnia w ramach MP 4.0 wpłynęło zaledwie kilka tysięcy wniosków, podczas gdy w ramach MP 3.0 tylko pierwszego dnia zarejestrowano aż 20 tys. zgłoszeń.

Mały poziom zainteresowania programem Mój Prąd 4.0 z pewnością miał wpływ na zwiększenie poziomu dofinansowania. Zwiększenie tempa wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji w Polsce ma obecnie szczególne znaczenie w kontekście trwającego kryzysu energetycznego. Wyższy poziom dofinansowania jest zatem z pewnością dobrym krokiem, chociaż na pewno spóźnionym. Pytanie, jak zmiany przełożą się na popularność programu, pozostaje otwarte.

źródło: mojprad.gov.pl/, zdj. główne: mojprad.gov.pl/ Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.