Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Marnujemy więcej niż myśleliśmy

Marnujemy więcej niż myśleliśmy

Skala marnowania żywności przekroczyła dotychczasowe szacunki. W skali globalnej marnujemy o 1,2 miliarda ton jedzenia więcej niż do tej pory sądzono. WWF i Tesco oszacowały, ile żywności marnuje się już na początku drogi, wiodącej na nasz stół.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zatrważające statystyki

Badania przeprowadzone przez Tesco oraz organizację WWF dowodzą, że poziom marnowania żywności już poszczególnych gospodarstwach rolnych jest wyższy niż wcześniej sądzono. 

W raporcie “Driven to Waste” uwzględniono obliczenia całkowitej ilości żywności zmarnowanej w gospodarstwach rolnych na całym świecie. Ujawniono, że rocznie na całym świecie nie zjada się 2,5 miliarda ton uprawianej żywności. Jest to prawie dwukrotny wzrost w porównaniu do dotychczasowej liczby, którą oszacowano na 1,3 miliarda rocznie. Z całkowitej liczby wyhodowanej żywności nie zjadamy blisko 40%.

DwvrxlBbLdppExtix7NwVI1WJQlLLWlJ1AKdlPJVLVGv9ipdZguYuF2nspXdQMWxWI4YpknYr9 UnaT3kR9m0Ow RSNUubA0sbHRFi e2EHhcnOMggIeEnVRywCzg8tTA73aJsiB
Raport żywnościowy, źródło: WWF

Marnowanie i kryzys klimatu

Straty żywności rozpoczynają się już u źródła, czyli w gospodarstwie rolnym. Następnie zwiększają się w procesie dostaw, potem w supermarketach, w naszych domach, a na końcu lądują na śmietniku i tu pojawia się problem niewłaściwego gospodarowania odpadami. Ponieważ stanowią one źródło energii, mogą być przekształcane w biogaz lub wykorzystywane do stworzenia całkiem nowych produktów. 

Produkcja żywności odbywa się z udziałem ogromnych ilości surowców. Czy mamy ich na tyle, aby pozwalać sobie na taką skalę marnowania wody i energii? Zapotrzebowanie na energię na świecie również nie maleje, dlatego przetwarzanie odpadów w energię jest dobrym kierunkiem. Minimalizowanie strat żywnościowych ma znaczenie także dla klimatu. Dzięki racjonalnej gospodarce energetycznej, rolnej i świadomości społecznej można złagodzić kryzys klimatyczny – marnowanie żywności odpowiada za 8-10% emisji gazów cieplarnianych (GHG, ang. greenhouse gas). To równowartość prawie dwukrotności rocznej emisji wszystkich samochodów jeżdżących w USA i Europie.

Globalny problem

Jak donosi Tesco i WWF zbyt małą wagę przywiązuje się do zmniejszania skali marnowania. Ten globalny problem ma znaczący wpływ na całą przyrodę. Organizacja WWF radzi, aby spojrzeć holistycznie na produkcję żywności i poradzić sobie ze stratami na pierwszym etapie, czyli w gospodarstwie rolnym.

Od lat wiemy, że straty żywności i marnotrawstwo to ogromny problem, który można zminimalizować, co z kolei może zmniejszyć wpływ systemów żywnościowych na przyrodę i klimat powiedział Pete Pearson, lider globalnej inicjatywy na rzecz strat żywności i odpadów z WWF.

Tymczasem, coraz większa ilość konsumentów chce spożywać żywność organiczną. Przeczytaj o tym w tekście dotyczącym żywności ekologicznej i zmieniających się preferencjach żywieniowych.

źródło: bioenergy-news.com, wwf.panda.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.