Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowelizacja o drewnie energetycznym trafi do Prezydenta

drewno, drzewo, ochrona środowiska

Nowelizacja o drewnie energetycznym trafi do Prezydenta

Pomimo senackiego odrzucenia nowelizacji ustawy OZE o drewnie energetycznym, sejm przegłosował ją ponownie. Teraz nowe prawo czeka na prezydencki podpis. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Co to jest drewno energetyczne?

Po sejmowych poprawkach, nowelizacja ustawy wprowadza pojęcie “drewna energetycznego”, jako:

1) surowiec drzewny niebędący drewnem tartacznym i skrawanym, stanowiącym dłużyce, kłody tartaczne i skrawane oraz niebędący materiałem drzewnym powstałym w wyniku procesu celowego rozdrobnienia tego surowca drzewnego;

2) produkty uboczne będące efektem przetworzenia surowca drzewnego, niezanieczyszczone substancjami niewystępującymi naturalnie w drewnie;

3) odpady, będące efektem przetworzenia surowca drzewnego, niezanieczyszczone substancjami niewystępującymi naturalnie w drewnie, zagospodarowywane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.

W uproszczeniu, ustawa umożliwia zagospodarowanie drewna, na które Lasy Państwowe nie mają albo straciły dotychczasowych odbiorców. Teraz stanie się ono paliwem o charakterze biomasowym dla elektrowni. Szacuje się, że około 2 mln m3 tego typu surowca LP mają zmagazynowane i dotychczas nie mogły go zagospodarować. Nowe prawo ma mieć charakter czasowy – będzie obowiązywało od października br., do końca 2021 roku.

Od sejmu do senatu i znów do sejmu

Nowelizacja przez długi czas była w ogniu krytyki środowisk ekologicznych, naukowych oraz części opozycji. Jednak obóz PiS skutecznie ją przepychał. 

Kiedy nowelizację włączono do obrad senatu, izba szybko przegłosowała jej odrzucenie. Uchwała w tej sprawie trafiła do sejmu. Następnego dnia sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zaopiniowała odrzucenie decyzji senatu. Ostatecznie to sejm zadecydował w głosowaniu, co dalej z nowelizacją. Teraz trafi ona bezpośrednio na biurko prezydenta.

Źródło: wysokienapiecie.pl, gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.