Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Trzykrotny wzrost energii wytworzonej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Raport URE

pv

Trzykrotny wzrost energii wytworzonej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Raport URE

W najnowszym raporcie Urząd Regulacji Energetyki podał dane dotyczące wzrostu ilości prosumentów w Polsce, a co za tym idzie – zwiększenia produkcji energii elektrycznej pochodzącej z mikroinstalacji. URE zaznacza, że tempo wytwarzania energii z mikroźródeł bardzo szybko wzrasta.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Coraz więcej mikroźródeł

Skoro prąd drożeje, a emisja nie maleje, Polacy nie bez powodu wybierają odnawialne źródła energii, aby zasilić nimi swoje domy. Energię w 2020 roku wytworzyło blisko 460 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 3 GW z czego 459 tys. to instalacje PV.

W raporcie przygotowanym przez URE zawarto informacje o wytwarzanej z mikroinstalacji OZE energii oraz o jej ilości wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej. Odnotowano – w stosunku do 2019 roku – trzykrotny wzrost wolumenu energii elektrycznej wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji w 2020 roku. To właśnie instalacje fotowoltaiczne produkują największą ilość energii, gdyż stanowią aż 98,5% spośród innych źródeł.

GMLDxg bgxc7OX3H8cI04lP4GB7Jf6 eCniAgwYGmYt1S H2HBJF5cyPJ0jqiLbgwT0 jtIH 1S7phPcfhABWnloJvYrV35E4Ula0Gl7
Mikroinstalacje OZE podzielone ze względu na rodzaj (końcem 2020 r.), źródło: URE

Prezes URE Rafał Gawin podkreśla, że nowe mikroźródła pojawiają się w coraz szybszym tempie. W przeciągu trzech lat odnotowano dziesięciokrotny wzrost.

– Wydaje się, że rola tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju może rosnąć, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, na którym pojawiają się nowe podmioty, jak chociażby obywatelskie społeczności energetyczne, prosumenci, a z czasem – gdy rozwiną się usługi elastyczności- także fleksumenci czytamy na oficjalnej stronie URE wypowiedź prezesa Rafała Gawina. 

Przyrost mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach OZE w latach 2018-2020 wyglądał następująco: 

  • 353 MW w 2018 r.,
  • 1000 MW w 2019 r.,
  • 3026 MW w 2020 r.

Z kolei łączna ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznych przez wytwórców w mikroinstalacjach w zeszłym roku wyniosła 1,15 TWh, w tym 1158 GWh w 2020 roku.

Największa część mikroinstalacji prosumenckich została przyłączona do sieci PGE Dystrybucja (ok. 154 tys.) i Tauron Dystrybucja (ok. 142 tys.). Na trzecim miejscu uplasowała się Energa – Operator (ok. 87 tys. mikroinstalacji).

źródło: URE

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.