Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół

To jedyny owad na ziemi, który produkuje pożywienie nie tylko dla siebie, ale i dla nas. Mowa o pszczołach i produkowanym przez nie miodzie. Z okazji przypadającego 8 sierpnia Wielkiego Dnia Pszczół chcemy przyjrzeć się im bliżej i przypomnieć jak ważna jest ochrona tego gatunku.

Reklama

Świętujmy razem

Wielki Dzień Pszczół obchodzimy od 2013 roku. Został zainicjowany przez Akademię Przyjaciół Pszczół. Jego idea była prosta – edukacja na temat roli, jaką te owady pełnią w ekosystemie oraz uświadomienie zagrożeń, z jakimi muszą się mierzyć. Wielki Dzień Pszczół na stałe wszedł do kalendarza ważnych wydarzeń. Co roku w jego obchodzenie włączają się samorządy, gminy, miasta, szkoły oraz różnego rodzaju instytucje.

Rola pszczół w ekosytemie

Międzynarodowa organizacja charytatywna Earthwatch Institute zajmująca się ochroną środowiska, oficjalnie uznała pszczoły za najważniejsze stworzenia na naszej planecie. Pszczoły odgrywają ważną rolę w ekosystemie, a ich znaczenie dla środowiska jest nieprzecenienia. Przede wszystkim – zapylają rośliny! Są odpowiedzialne za zapylenie ok. 70% gatunków roślin. Gdyby nie one, stracilibyśmy plony roślin uprawnych. Zero jabłek, gruszek czy czereśni. Co więcej dzięki nim mamy miód, propolis, wosk pszczeli czy pyłek. Natomiast struktura plastra miodu stała się inspiracją dla inżynierów do stworzenia lekkich i wytrzymałych konstrukcji.

najwazniejsze liczby z zycia pszczol

Co wiemy o pszczołach?

Pszczoły żyją bardzo krótko (królowa ok 5 lat, robotnica 36-40 dni), ale w tym czasie nie próżnują. W czasie jednego „wylotu” z ula odwiedzają od 50 do 100 różnych kwiatów, skąd zbierają nektar. Jak czytamy na stronie Pasieki Smakulskich latają z prędkością ok. 25 km/h, uderzając w tym czasie skrzydłami aż 350-430 razy na sekundę. W ciągu całego swojego życia jedna pszczoła produkuje jedną płaską łyżeczkę miodu.

Co zagraża pszczołom?

Na około 470 gatunków pszczół w naszym kraju, niemal połowa z nich zagrożonych jest wyginięciem. Co im zagraża? Choroby (w tym niebezpieczna warroza), ograniczony dostęp do pokarmu czy opryski. Stosowane powszechnie w rolnictwie pestycydy wywołują zaburzenia neurologiczne u pszczół. Efekt? Pszczoły maja problem z koordynacją, są osłabione i nie produkują miodu. Więcej na temat zagrożeń przeczytasz w artykule na naszym portalu.

Jak dbać o pszczoły?

Naprawdę nie trzeba wiele, by pomóc tym pożytecznym owadom. Co może zrobić każdy z nas?

  • Posiejmy łąkę kwietną (może być w doniczce na balkonie)
  • Wybierajmy do nasadzeń rośliny miododajne.
  • Wystawmy poidełko z wodą
  • Stosujmy tylko naturalne nawozy
  • Tam, gdzie nie jest to konieczne nie kośmy łąk
  • Nie wypalajmy traw
  • Zbudujmy domek dla pszczół

Najbliższy tydzień w naszym portalu poświęcamy pszczołom. Znajdziesz tu więcej ciekawostek, porad i informacji. Koniecznie sprawdź pozostałe artykuły:

Jak samodzielnie zbudować domek dla pszczół?

Poznaj zaklinaczkę pszczół z TikToka

Poznaj dary pszczół, o których nie miałeś pojęcia

Poznaj 5 zaskakujących faktów o zapylaczach

Co dobrego możesz zrobić dla pszczół

Źródło: pszczelarze.jablonowo.com, portalspozywczy.pl, pasiekasmakulskich.pl, fot. Bianca Ackermann/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.