1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Znany producent słodyczy zasili swoje fabryki OZE. Prąd popłynie linią bezpośrednią do konkretnego zakładu

Znany producent słodyczy zasili swoje fabryki OZE. Prąd popłynie linią bezpośrednią do konkretnego zakładu

Znany producent słodyczy zasili swoje fabryki OZE. Prąd popłynie linią bezpośrednią do konkretnego zakładu

Mondelēz International inwestuje w energię odnawialną produkowaną przez własne instalacje fotowoltaiczne. Budowane przy zakładach produkcyjnych w całej Polsce, przyspieszą wysiłki firmy w redukcji emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu dostaw, wspierając misję tworzenia bardziej zrównoważonej firmy produkującej przekąski.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Międzynarodowa firma inwestuje w OZE w Polsce

Mondelēz International, producent czekolad Milka, ciastek Oreo i Delicje, rogalików 7Days oraz wafelków Prince Polo, przestawia się w Polsce na energię z odnawialnych źródeł. Zgodnie z globalną wizją osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym łańcuchu wartości do 2050 roku, Mondelez w Polsce podjęło strategiczną decyzję o budowie lokalnych instalacji fotowoltaicznych zasilanych panelami słonecznymi.

Projekt zakłada budowę przyzakładowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 megawatów. Pierwszą z trzech inwestycji jest instalacja w Skarbimierzu (woj. opolskie), największa tego typu inwestycja Mondelez w Europie. Kolejne powstaną w pobliżu zakładów w Bielanach Wrocławskich i Jankowicach k. Poznania. Inwestycja w odnawialne źródła energii jest efektem długoterminowej strategii firmy i ma na celu przyspieszenie wzrostu oraz utrzymanie pozycji lidera w branży. Dla Mondelez inwestycje w fotowoltaikę to kamień milowy szerszych działań w obszarze ESG.

Przyszłość oparta na energii odnawialnej

Polska, jako centralne miejsce w Europie, z unikalną siecią fabryk i wrocławskim Centrum Badawczo-Rozwojowym, odgrywa kluczową rolę dla łańcucha dostaw Mondelēz International. To rynek strategiczny, w którym przemysł zwiększa inwestycje na polu OZE. Dzięki znowelizowanej ustawie prawa energetycznego, budowane przez Mondelez w Polsce lokalne instalacje energii odnawialnej mają możliwość przesyłu produkowanej energii za pomocą linii bezpośredniej do konkretnej fabryki.

– Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że nasza firma podejmuje konkretne działania w dziedzinie ochrony środowiska, które mogą być inspirującym przykładem dla innych organizacji. Ta inicjatywa potwierdza naszą wizję tworzenia lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości, umożliwiającej harmonijny rozwój zarówno ludzi, jak i planety – mówi Roman Sitko, Prezes Zarządu Mondelez Polska Production. – Inwestycja o wartości około 1 miliona USD stanowi kluczowy moment dla naszej strategii w zakresie energii odnawialnej. To także wyraz zaufania do naszego polskiego zespołu i wiara w potencjał fabryk w Polsce – podkreśla.

Fabryka w Skarbimierzu wyznacza trendy

Fabryka w Skarbimierzu, w której produkowane są produkty marek Milka, Oreo, 3BIT czy Cadbury, buduje instalację z paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 999 kWp. Instalacja składa się z zestawu 1852 paneli monokrystalicznych, usytuowanych przy fabryce, które będą generowały energię odnawialną, zużywaną przez ten konkretny zakład. Osiągnięcie, które wzmocni przewagę konkurencyjną fabryki, to również pierwsza instalacja w Polsce, która skorzysta z nowelizacji ustawy o prawie energetycznym, pozwalającej na uruchomienie linii bezpośrednich.

Inwestycja w Skarbimierzu nie tylko zmniejszy koszty energii elektrycznej, ale także zredukuje ślad węglowy o prawie 800 ton metrycznych emisji CO2 rocznie w tylko jednym zakładzie. Zmniejszy ona również zapotrzebowanie na energię od zewnętrznych dostawców i przyczyni się do ochrony środowiska dla przyszłych pokoleń.

– Czytaj także: “Czarne złoto” to przeżytek. Czy 2024 będzie należał do OZE? [PROGNOZA]

Źródło: informacja prasowa – Mondelēz International

Fot. Mondelēz International

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.