Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdzie najbardziej opłaca się inwestować w OZE? Przedstawiamy 3 kraje

OZE Australia

Gdzie najbardziej opłaca się inwestować w OZE? Przedstawiamy 3 kraje

Reuters przedstawił ranking najbardziej atrakcyjnych krajów pod względem inwestycji w odnawialne źródła energii. Indeks sporządzany jest dwa razy w roku przez firmę konsultingową EY i obejmuje 40 państw na całym świecie. Które z nich znalazły się na podium, a które spadły w rankingu?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pierwsi w rankingu

Pierwsze miejsce w rankingu zajmują Stany Zjednoczone, a tuż za nimi plasują się Chiny. Z kolei na trzecim miejscu znajdziemy Australię, co dla wielu analityków nie jest zaskoczeniem. Tak wysokie miejsce Antypodów tłumaczą oni nagłym wzrostem montaży instalacji fotowoltaicznych. 

OZE w Australii

Australia wdrożyła ponad 10 gigawatów mocy, dzięki panelom fotowoltaicznym zamontowanym na dachach. Ponadto zakłada niebawem eksport energii do krajów Azji, w tym Singapuru. 

Jednakże australijskie inwestycje w OZE zmniejszyły się w drugim kwartale. Przyczynami były pandemia koronawirusa oraz niejasne działania rządu, który dotował zarówno wydobycie gazu ziemnego, jak i rafinację ropy naftowej w próbie ożywienia gospodarki. 

– Pomimo niepewności politycznej, problemów ze stabilnością sieci oraz zmiennością cen, indeks wskazuje, że Australia może zostać liderem w eksporcie zielonej energii – czytamy w oświadczeniu grupy EY. 

Jak mają się inne kraje?

Analitycy podkreślają również wysokie czwarte miejsce Indii w rankingu, w porównaniu do siódmej pozycji w zestawieniu przedstawionym w maju. Z kolei Francja spadła z trzeciego na siódme miejsce. Powodem tego jest odroczenie aukcji OZE na czas nieokreślony, oraz znaczna redukcja dotacji dla przedsięwzięć fotowoltaicznych. 

W gronie krajów, których miejsce w rankingu wzrosło, znalazły się: Wielka Brytania, Polska, Portugalia, Maroko, Tajwan i Korea Południowa. Tymczasem Niemcy, Dania i Meksyk spadły w zestawieniu. 

Źródło: Reuters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.