Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polki i Polacy uważają, że powinniśmy bardziej postawić na odnawialne źródła energii. Wyniki badania

Polki i Polacy uważają, że powinniśmy bardziej postawić na odnawialne źródła energii. Wyniki badania

Mieszkańcy naszego kraju opowiadają się za inwestycjami w OZE, bo widzą w nich wiele korzyści. Przyjazność środowisku, oszczędność pieniędzy czy niezależność wobec podwyżek cen prądu. Aż 86% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez firmę SolarEdge jest zdania, że Polska powinna bardziej postawić na odnawialne źródła energii, niż miało to miejsce do tej pory.

Reklama

Odnawialne źródła energii w Polsce

Odnawialne źródła energii z roku na rok zyskują na znaczeniu jeśli chodzi o produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Największym udziałowcem zielonego miksu energetycznego w Polsce jest obecnie energia słoneczna. I chociaż przewidywania co do udziału OZE są optymistyczne, bowiem najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) wskazuje, że OZE na początku 2025 roku wyprzedzą węgiel i staną się największym źródłem energii elektrycznej na świecie, to jak na razie wciąż jest ich za mało.

Z danych Fundacji Instrat wynika, że wciąż dominującym źródłem energii w polskim miksie jest węgiel kamienny (59,8%).

Konieczność zwiększenia udziału OZE potwierdzają również uczestnicy badania „Postawy wobec inwestycji w instalacje fotowoltaiczne” realizowanego na zlecenie SolarEdge Polska. Aż 86% badanych jest zdania, że Polska powinna bardziej postawić na odnawialne źródła energii (OZE), niż miało to miejsce do tej pory. Dlaczego? Z uwagi na liczne zalety odnawialnych źródeł energii.

Największe atuty OZE

Uczestnicy badania jako najważniejszy atut OZE wymieniają przyjazność środowisku (38%). Niespełna 30% respondentów wskazuje także na oszczędność pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej. Zbliżony odsetek (26%) zauważa również korzyści dla zdrowia (brak generowania hałasu, brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery). Na dalszych pozycjach znajdują się takie przewagi OZE nad nieodnawialnymi źródłami energii, takie jak niezależność od podwyżek cen prądu (23%), efektywność, czyli postrzeganie OZE jako nieskończonego źródła energii (21,9%) oraz większe bezpieczeństwo energetyczne, rozumiane jako pewność dostaw energii (21,4%).

Widzimy, że systematycznie wzrasta świadomość Polaków odnośnie odnawialnych źródeł energii oraz korzyści, które oferują. To dobra wiadomość nie tylko w kontekście ekologii, ale przede wszystkim z punktu widzenia niezależności energetycznej mówi Michał Marona, Country Manager SolarEdge Polska.

Fotowoltaika receptą na obecną sytuację gospodarczą i bezpieczeństwo

Inflacja i rosnące koszty życia, w tym energii, powodują, że coraz więcej Polaków rozważa inwestycję w instalacje fotowoltaiczne. 40% respondentów jest zdania, że obecna sytuacja gospodarcza zachęca do ulokowania oszczędności w system fotowoltaiczny, który przyniesie oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.

Co warto podkreślić, dla przeważającej większości badanych (93%) duże znaczenie ma bezpieczeństwo przeciwpożarowe w kontekście systemów fotowoltaicznych. Poszukując bezpiecznie działającego systemu wytwarzającego energię z odnawialnych źródeł energii badani zwracają uwagę na stosunek jakości do ceny (34%).

– Wybierając systemy fotowoltaiczne warto brać pod uwagę takie elementy jak wydajność instalacji, długi okres gwarancji, wysoką jakość stosowanych rozwiązań czy właśnie bezpieczeństwo użytkowania. Te wszystkie czynniki decydują, że system solarny będzie nam bezproblemowo służył przez długie lata uzupełnia Michał Marona.

Wiedza na temat dofinansowań do PV i magazynów energii

Zwrot z inwestycji w ciągu 5 lat – taki okres czasu zachęciłby 38,6% badanych do podjęcia decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej. 31,1% respondentów będzie skłonnych do inwestycji, jeśli nakłady poniesione na inwestycję w system fotowoltaiczny zostaną w pełni pokryte przez korzyści w ciągu 10 lat.

Większość badanych posiada wiedzę o możliwym dofinansowaniu do fotowoltaiki oraz magazynów energii w systemach OZE. Jak wynika z badania, nieco ponad połowa respondentów (55%) zna program „Mój prąd 4.0”, którego celem jest dofinansowanie inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Większość badanych (63%) deklaruje znajomość pojęcia ulgi termomodernizacyjnej. Z kolei określenie „magazyn energii” oraz korzyści z nim związane są znane 54% badanych.

źródło: informacja prasowa Solar Edge, energy.instrat.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.