Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 18.11. – 24.11.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 18.11. – 24.11.

Początek tego tygodnia to zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące nowego rządu, polityki energetycznej i klimatycznej naszego kraju oraz wybór myśliwej Urszuli Pasławskiej na przewodniczącą Komisji Ochrony Środowiska. Naszą redakcję natomiast bardzo ucieszyła wieść o dziku, który przechytrzył gang narkotykowy. Świat OZE przedstawia przegląd tygodnia!

Reklama

We Włoszech dziki przypadkowo natrafiły na leśną kryjówkę gangu narkotykowego i zniszczyły towar o wartości 22 tysięcy euro. Trzech Albańczyków i Włoch wpadło, bo w rozmowie telefonicznej, którą podsłuchiwała policja, skarżyli się na straty spowodowane działalnością „dzikiego” patrolu.

https://www.facebook.com/SwiatOZE/photos/a.1603198826602373/2436601736595407/?type=3&theater

Ekopolityka

Premier Mateusz Morawiecki podczas exposé zapowiedział kilka zmian w kwestii ochrony środowiska: system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe oraz modernizację 1000 szkół, aby stały się zeroemisyjne. Jednak w energetyce nadal główną rolę będzie odgrywał węgiel.

Energetyka i klimat w exposé Mateusza Morawieckiego

Nową przewodniczącą Komisji ds. Ochrony Środowiska będzie Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Choć zapowiada aktywność zespołu w pracach nad rozwojem regulacji o energetyce odnawialnej i ochroną rzek i jezior, wiele osób zwraca uwagę, że jest ona przewodniczącą Klubu Dian, który zrzesza polskie myśliwe. Przypominamy, że poprzedniej kadencji Pasławska sprzeciwiała się nowelizacji ustawy o Prawie Łowieckim.


Walka o środowisko

W okresie od 14 listopada tego roku do połowy lutego 2020 roku w wybranych polskich miastach pojawi się na dwa tygodnie specjalna instalacja przypominająca ludzkie płuca. Będzie ona filtrowała otaczające ją powietrze i wraz z ilością pochłanianego smogu zmieni się je kolor. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz, czym oddychasz” ma uświadamiać Polaków o poważnym zagrożeniu wynikającym z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Zobaczcie, jak po 5 dniach zmieniły się „płuca” wystawione w Oświęcimiu.

https://www.facebook.com/KrakowskiAlarmSmogowy/posts/2718285608191779

 

Na terenie Olsztyna pojawiło się 10 obrazów, które przedstawiają autentyczne miejsca w mieście dotknięte jedną z wybranych katastrof spowodowanych zmianami klimatycznymi. Specjalne grafiki przedstawiają następujące scenariusze: powódź, zaspa śnieżna, przeludnienie, zaśmiecenie plastikiem, susza i zaspa piaskowa, wojna, dzika urbanizacja i wyludnienie.

https://www.facebook.com/mariusz.sieniewicz/posts/10214484437493994

Katastrofy ekologiczne

Handel oślimi skórami może spowodować, że w ciągu pięciu lat wyginie połowa populacji osła na świecie. Głównym importerem tych zwierząt są Chiny – w państwie środka na bazie ich skór powstaje ejiao, czyli środek, który według chińskich wierzeń ma zbawienny wpływ na układ krążenia i skład krwi. Osły, niezależnie od kondycji – chore, ciężarne, wycieńczone transportem podczas którego nie mają dostępu do wody i jedzenia, a nawet te już martwe – trafiają na linie produkcyjną „leczniczych” żelek.

https://www.facebook.com/SwiatOZE/photos/a.1603198826602373/2439624099626504/?type=3&theater

Niebezpieczny wirus, który powoduje wysoką śmiertelność fok i wydr morskich, przedostał się do wód otaczających Alaskę. Z badań naukowców wynika, że przeniesienie choroby z Oceanu Atlantyckiego do Północnego Pacyfiku nastąpiło w skutek topnienia arktycznego lodu morskiego.

OZE: fotowoltaika

W trzecim kwartale 2019 spółka Tauron Dystrybucja oddała do użytku 5851 instalacji PV o łącznej mocy 42,675 MW. Razem z resztą tegorocznych urządzeń, wynik spółki wynosi 14 506 wszystkich mikroinstalacji o łącznej mocy 102,2 MW. W sumie na całkowity portfel mikroinstalacji Tauronu składa się z 31,4 tysiąca urządzeń o mocy 206,65 MW.

Należący do francuskiej grupy Total, amerykański producent modułów PV i deweloper,  SunPower podzieli swój biznes. Firma dalej będzie rozwijać już tylko projekty fotowoltaiczne. Z kolei dział produkcji stanie się osobną marką – Maxeon Solar Technologies, w którą zainwestuje chiński Tianjin Zhonghuan Semiconductor, producent wafli krzemowych.

Informacje rynkowe

Węgierskie miasto Paks zawarło z Solarisem umowę na zakup 10 bezemisyjnych autobusów elektrycznych: sześciu pojazdów Solaris Urbino 12 electric, czterech elektrobusów o długości 8,9 metra oraz pięciu ładowarek stacjonarnych. Kontrakt opiewający na kwotę 4,7 mln euro ma zostać zrealizowany w ciągu 11 miesięcy od daty jego zawarcia.

Towarowa Giełda Energii uruchomiła paneuropejski Rynek Dnia Bieżącego. Transgraniczny rynek SIDC w modelu XBID, w ramach Unii Europejskiej łączy krajowe Rynki Dnia Bieżącego Energii Elektrycznej i umożliwia ciągły transgraniczny handel pomiędzy podmiotami w większości krajów Europy.

Nowinki technologiczne: CocoPallet i zielone hałdy śląskie

Holenderski start-up CocoPallet opracował metodę, która do produkcji palet transportowych pozwala wykorzystać łupiny orzechów kokosowych, zamiast zwykłego drewna. Według szacunków, dzięki działalności firmy, co roku ścięcia unika nawet 200 mln drzew.

Zespół naukowców z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego przeanalizował zdolności biologiczne górniczych hałd na Śląsku i opracował model wspierania zazieleniania ich. Odpowiednie wzbogacenie tamtejszej małej flory może wzmocnić ich potencjał pochłaniania dwutlenku węgla z powietrza, a nawet wygenerować dodatkowe surowce na biomasę.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.