Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wizja transformacji polskiej energetyki. Relacja z 32. Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 2. Kongresu OZE Power

EuroPOWER

Wizja transformacji polskiej energetyki. Relacja z 32. Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 2. Kongresu OZE Power

16-17 listopada 2020 odbyła się 32. Konferencja Energetyczna EuroPower oraz 2. Kongres OZE Power. Wydarzenie, odbywające się cyklicznie, stanowi platformę dyskusji na temat aktualnych wyzwań i trendów w sektorze energetycznym, jak również rozwoju odnawialnych źródeł energii. Podczas spotkania, zorganizowanego w formie online, prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych prezentacji oraz debat z udziałem kluczowych przedstawicieli sektora.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Uroczystego otwarcia Konferencji dokonał dr Leszek Juchniewicz, Przewodniczący Rady Programowej EuroPower. Następnie głos zabrał Gość Honorowy, Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. OZE w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Debata inauguracyjna poświęcona została dyskusji na temat wyzwań i przebiegu transformacji polskiej energetyki w nowej rzeczywistości. 

Energetyka rozproszona

Kolejnym zagadnieniem analizowanym przez ekspertów były instrumenty finansowe wspierające proces neutralności klimatycznej. 

19 października PGE przedstawiła strategię zielonego zwrotu. Nasze uczestnictwo w UE postawiło nas przed faktem dokonanym, że właśnie teraz jest czas na wdrożenie procesu transformacji, albo polska energetyka przestanie istnieć. Już dzisiaj najwięcej pieniędzy wydajemy na uprawnienia do emisji CO2 – powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu ds. finansowych w PGE, i dodał: Głównymi założeniami strategii PGE są sprawdzone scenariusze polegające na wydzieleniu aktywów węglowych do osobnego podmiotu, a do 2050 roku powinniśmy zbudować nową konwencjonalną podstawę energetyki, czyli atom, oraz cały sektor OZE. W latach 2026-2028 nasze moce wiatrowe w offshore będą w komercyjnym użyciu. Stawiamy na rozwój energetyki słonecznej i magazynowanie energii. Będziemy inwestować w ciepłownictwo i sieć dystrybucyjną. Chcemy, by jak największy udział w procesie inwestycyjnym wzięły polskie firmy. 

W ramach paneli prelegenci poruszyli również takie kwestie jak dostosowanie infrastruktury do rozwoju energetyki rozproszonej, rola gazu w transformacji energetycznej, czynniki wpływające na rozwój farm fotowoltaicznych oraz proces cyfryzacji sektora energetycznego.

Nagrody, smart konsumenci i polskie ciepłownictwo

Drugiego dnia Konferencji uhonorowano laureatów Konkursu Liderzy Świata Energii. Ma on na celu popularyzację osób, które swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym przyczyniły się w Polsce do rozwoju rynku energetycznego, najciekawszych oferowanych produktów i rozwiązań, a także promocji polskiej myśli technicznej w zakresie energetyki. 

Podczas debat prelegenci skupili się na wyzwaniach i szansach dla sektora energii w erze smart konsumenta, rynku paliw alternatywnych w polskiej energetyce oraz bezpieczeństwie obiektów energetycznych. Omówione zostały również zagadnienia dotyczące integracji sektorowej energii w Polsce, realizacji wspólnego celu „zazielenienia” elektroenergetyki i wykorzystania wodoru w dekarbonizacji i integracji sektorów.

Prelegenci oraz sponsorzy

W roli prelegentów 32. Konferencji Energetycznej Europower oraz 2. Kongresu OZE Power udział wzięli m.in.:

  • Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Zbigniew Gryglas, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych
  • Dominik Wadecki, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych, Energa S.A.
  • Jerzy Topolski, Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem, TAURON Polska Energi
  • Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Paweł Strączyński, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, PGE
  • Jan Frania, Wiceprezes Zarządu, PGE Dystrybucja 
  • Ireneusz Krupa, Prezes Zarządu, Polska Spółka Gazownictwa
  • Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu, Towarowa Giełda Energii
  • Krzysztof Kidawa, Prezes Zarządu, Baltic Power   
  • Przemysław Kołodziejak, p.o. Prezesa Zarządu, PGE Energia Ciepła
  • Wojciech Drożdż, Wiceprezes Zarządu ds. Innowacji i Logistyki, Enea Operator

Pełną listę prelegentów znajdziesz tutaj

Partnerami 32. Konferencji Energetycznej Europower oraz 2. Kongresu OZE Power zostali:

  • Partnerzy Strategiczni: Atende, Asseco, Enefit, KGHM Polska Miedź, Limitless Technologies, PGNiG, Salesforce, SAP, SAS Institute, Veritas
  • Partnerzy: SMM Legal, InnoEnergy, PGNiG Termika, Polska Spółka Gazownictwa, Tauron Polska Energia, Towarowa Giełda Energii, Viessmann, ABAK, Profescapital
  • Partner Merytoryczny: PwC
  • Partner Instytucjonalny: Polityka Insight
  • Sponsorzy: Kogifi Digital, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Zefir

Konferencja Energetyczna EuroPower od lat cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem najważniejszych osobistości i wiodących spółek sektora energetycznego. Konferencja jest realizowana w ramach działalności firmy MMC Polska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.