Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Brytyjskie pociągi napędzane mocą z odpadów

Brytyjskie pociągi napędzane mocą z odpadów

Na tory w Wielkiej Brytanii wyjadą ekoszynobusy. Pociągi o nazwie BioUltra będą napędzane biometanem pochodzącym z odchodów i odpadów organicznych. Nowatorska technologia pozwoli na ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kolej wjeżdża na ekologiczne tory

Ekoszynobus BioUltra został zaprojektowany i zbudowany przez brytyjską firmę Ultra Light Rail Partners zajmująca się budową taboru kolejowego. W odróżnieniu od innych ekologicznych rozwiązań wprowadzanych na kolei ten pojazd nie będzie napędzany odnawialnymi źródłami energii czy wodorem. Akumulatory szynobusa zasili biometan pozyskany z odchodów i odpadów organicznych. A dokładniej będzie to energia elektryczna wytworzona z biometanu, która naładuje akumulatory, a te system silników elektrycznych. Takie rozwiązanie wpływa na zredukowanie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, a dodatkowo eliminuje z otoczenia dwutlenek węgla.

Bez wątpienia biometan jest paliwem najbardziej przyjaznym dla środowiska i cieszę się, że to lokalnie produkowane i zrównoważone paliwo będzie używane do napędzania kolei. Połączenie biometanu jako paliwa i brak jakichkolwiek cząstek stałych pochodzących z degradacji opon lub ścierania dróg zaowocuje najczystszą formą transportu publicznego, zarówno pod względem jakości powietrza, która zostanie poprawiona, jak i zmiany klimatu, które zostaną ograniczone – powiedział Christopher Maltin, dyrektor techniczny Ultra Light Rail Partners i prezes Organic Power

Od testów do rozwoju

Prototypowy 10-metrowy pojazd został uruchomiony w ośrodku testowym w lipcu 2020 roku. Mógł zabrać do 60 pasażerów naraz. Teraz firma zaprezentowała nowy pojazd. Ma 20 metrów długości, waży 20 ton i może przewieźć do 120 pasażerów. Porusza się z prędkością 80 km/h. Zgodnie z planem pojazd zostanie wyposażony w zbiorniki na biometan, które pozwolą na pokonanie nawet 3000 kilometrów pomiędzy tankowaniami. Jest zatem szansa, że szynobus będzie jeździł po trasach całego kraju, również tam, gdzie nie ma infrastruktury do tankowania.

Na tym nie koniec! Firma Ultra Light Rail Partners zapowiada budowę specjalnych silosów na odpady organiczne na trasach kolei w całej Wielkiej Brytanii. Takie rozwiązanie pozwoli na tankowanie pojazdów, a tym samym obniży ich masę i zwiększy wydajność. W ramach projektu zaplanowano też wprowadzenie lamp UV, specjalnych powierzchni użytkowych oraz wydajnego systemu oczyszczania powietrza w pociągu.

Zielone podróżowanie

Pociągi w ogóle są jednymi z najbardziej przyjaznych środowisku środków transportu. W porównaniu do samochodu pozwalają na przewiezienie większej liczby osób w jednym czasie, a w zestawieniu z samolotem mają zdecydowanie mniejszy ślad węglowy. Z roku na rok kolej staje się jednak coraz bardziej ekologiczna. Pojazdy szynowe są napędzane wodorem, a w wielu taborach pojawiają się elektryki i hybrydy. Holenderska kolej wykorzystuje w 100% odnawialne źródła energii. Duńskie Koleje Państwowe planują do 2030 roku wycofać wszystkie pociągi z napędem diesel. Takie przykłady można mnożyć.

Źródło: bioenergy-news.com, GeekWeek.pl, WirtualneMedia.pl, fot. Ultra Light Rail Partners

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.