1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika na szkolnych dachach. Coraz więcej inicjatyw w całej Polsce

Fotowoltaika na szkolnych dachach. Coraz więcej inicjatyw w całej Polsce

Instalacja fotowoltaiczna to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Wiedzą o tym firmy i osoby prywatne inwestujące w PV. Panele na dachach czy gruncie wpisały się już na stałe w krajobraz naszego kraju. Z darmowego prądu ze słońca korzysta też coraz więcej placówek oświatowych. Również dzięki programom i akcjom firm fotowoltaicznych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Krakowskie szkoły – ciepłe, oszczędne i przyjazne dla środowiska

Instalacje fotowoltaiczne możemy zobaczyć na dachach krakowskich szkół. Stolica Małopolski jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym uruchomiono program budowy fotowoltaiki dla gminnych budynków użyteczności publicznej. A wszystko dzięki utworzonej w 2019 roku jednostce Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW). KEGW zajmuje się m.in. budową i utrzymaniem systemu odwodnienia miasta, ochroną przeciwpowodziową i inwestycjami w odnawialne źródła energii

Na początku marca tego roku Urząd Miasta Krakowa poinformował, że instalacje zostały zamontowane na dachach pięciu szkół. Są to mikroinstalacje, które będą rozliczane na zasadach opustu, czyli bezgotówkowego systemu rozliczeń energii elektrycznej, wyprodukowanej w danym budynku i pobranej z sieci. Szkoła staje się tzw. prosumentem − odbiorcą energii, który może produkować elektryczność na własne potrzeby i rozliczać jej nadwyżki ze sprzedawcą na korzystnych warunkach. Mikroinstalacje o mocy do 50kWp znacznie ograniczą wydatki na prąd. Oszczędności placówek w zależności od indywidualnego zużycia będą się wahać od 30 do 60%. Docelowo instalacje mają się pojawić na większości krakowskich szkół.

Szkoła podstawowa w Sosnowcu z instalacją fotowoltaiczną

Nie tylko urzędy wspierają placówki oświatowe. Z inicjatywą darmowego montażu fotowoltaiki w placówkach edukacyjnych i instytucjach dbających o rozwój najmłodszych wyszedł dostawca sprzętu fotowoltaicznego, firma Menlo Electric. W ramach projektu charytatywnego Energy to power your future darmowe instalacje fotowoltaiczne są montowane w wybranych szkołach. Jako pierwsza swoją instalację otrzyma Szkoła Podstawowa nr 15 im. Stefana Żeromskiego w Sosnowcu. 81 paneli na dachu pozwoli wygenerować łączną moc 25kW.

Akcja ma charakter cykliczny, dlatego instalację może otrzymać więcej placówek. Zgodnie z zapowiedzią firmy kolejne edycje obejmą także inne europejskie rynki. W pierwszą edycję akcji zaangażowane są aż cztery podmioty: Menlo Electric – koordynator i pomysłodawca, Proeko Energy – wykonawstwo i audyt,  Jinko Solar – dostawca modułów oraz Sungrow – dostawca falowników. Środki zaoszczędzone dzięki redukcji kosztów energetycznych będą mogły zostać przeznaczone na realizację inicjatyw edukacyjnych oraz działań zabezpieczających przyszłość podopiecznych tych placówek. Zgłoszenia szkół, domów dziecka, świetlic i innych placówek pracujących z dziećmi i młodzieżą przyjmowane są na adres mailowy contact@menloelectric.com. Każde zgłoszenie zostanie indywidualne rozpatrzone przez koordynatorów akcji.

Deg858bT6L5hUlU i2kwWsZjqjFS1eGvrumm8OXMZXh8kVboZ9BF6E cF9uCAWFJ6r LAhslNY8gDS
Szkoła Podstawowa nr 15 w Sosnowcu, na której zostanie zamontowana pierwsza instalacja w ramach programu „Energy to power your future”

Warszawa: laureaci konkursu z panelami na dachu

Na dachach pięciu warszawskich szkół wkrótce również pojawią się panele fotowoltaiczne. Są to laureaci projektu SłuchaMY Was, prowadzonego przez firmę E.ON. Inicjatywę poparł stołeczny Ratusz, który zaangażował się w pomoc przy realizacji formalnej strony konkursu. Do projektu mogły zgłaszać się warszawskie szkoły podstawowe. Jury oceniło ostatecznie osiemnaście zgłoszeń i przyznało nagrody najbardziej inspirującym, angażującym i najciekawszym ekoinicjatywom. 

W projekcie SłuchaMY Was łącznie wyróżniono siedem szkół. Pięć placówek zostało nagrodzonych instalacjami fotowoltaicznymi – każda o mocy 20 KWp. Trzy spośród nich otrzymały również środki na dofinansowanie realizacji ekoinicjatyw. Jednocześnie Fundacja E.ON w Polsce postanowiła przekazać darowiznę na dofinansowanie realizacji dwóch dodatkowych projektów dla szkół, które nie zmieściły się w pierwszej piątce, a zgłosiły wyjątkowo inspirujące pomysły. Wśród zwycięskich projektów znalazły się m.in. kompost ze skórek z bananów, jadłodzielnia i stworzenie szkolnego ekosystemu. Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie Szkolna Ekoincjatywa

Źródła: Menlo Electric informacja prasowa, E.ON informacja prasowa, krakow.pl

Fot. główne: Maxim Ivanov/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.