Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najciekawsze i najbardziej przełomowe rozwiązania OZE w Polsce i na świecie w 2021 roku

Najciekawsze i najbardziej przełomowe rozwiązania OZE w Polsce i na świecie w 2021 roku

Wynalazki, nietypowe i zaskakujące zastosowania fotowoltaiki oraz energii wiatrowej, nowe technologie i wiele więcej. Czy wiesz co wydarzyło się w branży w 2021 roku? Zapraszamy na subiektywny wybór najciekawszych rozwiązań OZE, a zestawienie otwiera…

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zapomniana energia odnawialna

Energia zawarta w wodzie daje wiele możliwości. Jedną z możliwości jest czerpanie mocy z pływów morskich. Pływy to podnoszenie i opadanie poziomu wody w morzu i oceanie – bardziej znane są jako przypływy i odpływy. Zależą przede wszystkim od przyciągania Księżyca i Słońca.

Wyspy Orkady w Zjednoczonym Królestwie to miejsce, gdzie występują jedne z najsilniejszych prądów pływowych na świecie. To właśnie u wybrzeży tych wysp od kwietnia działa O2 – największa turbina wykorzystująca zapomnianą energię pływów morskich. Dlaczego w większym stopniu nie wykorzystujemy potencjału, który mają morza i oceany na całej Ziemi?

Turbiny biją za to rekordy popularności na lądzie. W podsumowaniu branży OZE w Polsce w 2021 roku pisaliśmy o największej w historii mocy farm wiatrowych w naszym kraju. Intensywny rozwój tego sektora przekłada się także na coraz ambitniejsze projekty na całym świecie. Jednym z nich jest…

Największa turbina wiatrowa

Trwa produkcja największej i najbardziej wydajnej konstrukcji tego typu. Wznoszący się na wysokość 280 metrów prototyp o wydajności 80 GWh/rok będzie po zainstalowaniu najwyższą i najpotężniejszą turbiną w historii.

A jak wykorzystać śmigła zużytych turbin? Chociaż ten temat wzbudza wiele kontrowersji, rok 2021 przyniósł nowe rozwiązania tego problemu. 

Recykling turbin wiatrowych

Siemens Gamesa wprowadził na rynek RecyclableBlade, pierwszą na świecie łopatę turbiny wiatrowej, którą można poddać recyklingowi. Czy to przełom w branży i koniec wielkiego problemu?

Nawet jeśli jeszcze poczekamy na masowe wdrożenie technologii recyklingu łopat wiatrowych, istnieją także inne, warte uwagi zastosowania dla zużytych komponentów. Jedno z takich rozwiązań wzbudziło w Polsce ogromne zainteresowanie.

Pierwsza na świecie kładka z upcyklingu turbin wiatrowych

Na rzece Szprotawie powstał pierwszy most skonstruowany w oparciu o ideę upcyklingu turbin i łopat wiatrowych. Projekt pełni funkcję ścieżki pieszo-rowerowej:

Czasami proste rozwiązania mogą okazać się najlepsze. Czy jednym z takich hitów okaże się…

Fotowoltaika na torach? To możliwe!

Czy fotowoltaikę można wykorzystać na kolei? Niemiecki TÜV Rheinland rozpoczął ponad roczne testy integrujące fotowoltaikę z siecią trakcyjną. Firma chce promować systemy fotowoltaiczne dostarczające energię słoneczną bezpośrednio do sieci trakcyjnej.

Niskoemisyjna kolej staje się coraz popularniejsza na całym świecie. W nowych technologiach rekordy biją Chińczycy.

Maglev osiągnął 600 km/h – to najszybszy pociąg świata

Już w 2003 roku Maglev został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najszybszy komercyjny pociąg na świecie. Technologia lewitacji magnetycznej pozwala unosić pociąg nad ziemią, nie emituje dwutlenku węgla i nie zużywa wiele energii. 

W Lipcu w  Qingdao, w chińskiej prowincji Shangdong, Maglev osiągnął zdumiewającą prędkość 600 km/h!

Cudze chwalicie, swojego nie znacie – pisał XiX wieczny poeta Stanisław Jachowicz. Polska także może pochwalić się ekologicznymi innowacjami w kolejnictwie.

Polska lokomotywa na wodór

21 września premierę miała pierwsza w Polsce i druga na świecie lokomotywa z innowacyjnym napędem wodorowym

Lokomotywę planuje nabyć PKN ORLEN – koncern, który m.in. planuje inwestycje w doliny wodorowe w Polsce. To właśnie na jednej ze stacji benzynowych Orlenu w warszawskim Aninie zaczęto w październiku pilotaż projektu, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu.

Perowskitowe elektroniczne cenniki sklepowe

Perowskit to minerał, z którego wykonane są bardzo cienkie, lekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. To duża zmiana w stosunku do tradycyjnych krzemowych ogniw fotowoltaicznych.

W październiku polska firma Saule Technologies wprowadziła do oferty pierwsze na świecie elektroniczne etykiety cenowo-reklamowe (Perovskite Electronic Shelf Label, PESL), zasilane perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi.

Technologia ma m.in. pomóc w zasilaniu Mr Fahrenheit’a – małego satelity budowanego przez licealistów. Wcześniej perowskity zostały wykorzystane m.in. w polskim pawilonie na Expo 2020.

Polskie technologie coraz częściej odbijają się szerokim echem na świecie. Kolejnym przełomem w myśleniu o fotowoltaice okazały się kropki kwantowe i złożona z nich powłoka kwantowa na szybach, która generuje prąd.

Pierwsza w Polsce i na świecie linia produkcyjna kropek kwantowych

16 grudnia w Jasionce pod Rzeszowem otworzyła się wyjątkowa linia produkcyjna. Pierwszy taki zakład na świecie zaczął produkować w pełni transparentne szyby z powłoką kwantową, która generuje energię elektryczną.

Mówiąc o generowaniu ekologicznej energii elektrycznej, last but not least, nie można zapomnieć o biometanie, który także bije rekordy popularności – zarówno w Polsce, jak i na świecie. 

Ciężarówki i ciągniki na biometan

Popyt na to ekologiczne biopaliwo wzrósł o 1000% w ciągu ostatnich pięciu lat. Już na wiosnę przyszłego roku pojawić ma się prototyp polskiego ciągnika zasilanego biometanem. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom, firma CNG Fuels otworzyła w Szkocji pierwszą publiczną stację tankowania biometanu:

Czy już niedługo także w Polsce zobaczymy pierwsze takie stacje? Informacje o postępach znajdziesz na naszym portalu. Zostań z nami w kolejnym pełnym ekscytujących rozwiązań w branży OZE roku 2022!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.