Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 30.09. – 6.10.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 30.09. – 6.10.

Czas na podsumowanie końcówki września i początku października. Mamy nieodparte wrażenie, że pierwsze miejsce wśród ekologicznych katastrof zajęła tragiczna historia stada warszawskich kóz, z których połowa padła, a martwe zwierzęta odnaleziono m.in. w Wiśle. Co poza tym działo się w branży OZE?

Reklama

Katastrofy ekologiczne, walka o środowisko i czyste powietrze

W wyniku niedopatrzeń, proekologiczny projekt warszawskiego Zarządu Zieleni zakończył się tragedią. Połowa stada kóz, które zjadając rośliny, miało ułatwiać nadrzecznym ptakom budowanie gniazd, padła. Martwe zwierzęta odnaleziono m.in. w Wiśle.

Dawid Podsiadło, przerwał koncert na PGE Narodowym, aby zwrócić uwagę na problem katastrofy klimatycznej. – Nasza aktywność teraz może mieć ogromne przełożenie na to, co się wydarzy w przyszłości – mówił artysta, zachęcając publiczność do zaangażowania w temat ekologii.

Pierwsza polska gazeta poświęcona tematyce smogu oraz walce o czyste powietrze powstała w Zabierzowie. Magazyn „Na wdechu” kierowany jest do seniorów, którzy mają utrudniony dostęp do Internetu.

Od wschodniej części Antarktydy oderwała się góra lodowa o powierzchni 1636 km kwadratowych. Ze względu na kolosalne rozmiary może zagrażać statkom – z tego względu trzeba ją nieustannie monitorować. Zanim lód się roztopi, lodowiec będzie dryfował latami.

2 października sąd rejonowy w Warszawie-Śródmieściu wydał wyrok w sprawie wytoczonego niespełna dwa tygodnie temu pozwu, w którym Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł oraz Tomasz Sadlik oskarżyli Państwo Polskie o dopuszczenie do utrzymywania wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Skarb Państwa – w ramach zadośćuczynienia – ma przekazać na cele charytatywne określone sumy pieniężne.

Niemiecki rząd zdecydował się na wprowadzenie zakazu używania glifosatu – czyli substancji, która według oficjalnych badań uznana została za toksyczną. Nowe przepisy mają wejść w życie już z początkiem 2024 roku.

Branża OZE, prawo i rynek

W Feniksowie pod Sochaczewem powstała nowoczesna elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,8 MW. Do jej budowy wykorzystano polską technologie PVGRAF, która dzięki innowacyjnemu zastosowaniu dwuwymiarowego materiału znacząco zwiększa uzysk z instalacji.

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił oficjalny komunikat o średniej wysokości cen energii elektrycznej na II kwartał 2019 r. W porównaniu do minionych 4 miesięcy, opłaty wzrosną o 5 zł 40 gr za MWh.

URE 4.10.

Pełny komunikat odnajdziecie tutaj: https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/komunikaty-prezesa-ure/8419,Informacja-nr-682019.html

Od 2020 roku zacznie obowiązywać nowy unijny wzór liczenia odpadów z recyklingu. Jak wynika z wyliczeń ekspertów, jeśli polskie gminy nie przystosują się do nowych zasad, kary będą liczone w milionach.

Poparta przez senat nowelizacja ustawy o Prawie ochrony środowiska przewiduje wprowadzenie map hałasu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Pierwsze mapy mają powstać w 2022 roku, a ich aktualizacje – co pięć lat – mają sporządzać sejmiki wojewódzkie.

Nowinki technologiczne

W Szwecji trwają badania nad „EVolution Road”, czyli projektem drogi, która podczas jazdy automatycznie ładuje pojazdy elektryczne. W testach udział bierze trolejbus polskiej marki Solaris.

solaris podglad

Firma Nissan nieoczekiwanie zaprezentowała nowy model miejskiego samochodu elektrycznego. Według zapowiedzi producentów, Nissan IMk ma stanowić przykład kierunku, w jakim pójdzie firma w przypadku jej – obecnie rozważanej – elektryfikacji.


 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.