Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 30.09. – 6.10.

Czas na podsumowanie końcówki września i początku października. Mamy nieodparte wrażenie, że pierwsze miejsce wśród ekologicznych katastrof zajęła tragiczna historia stada warszawskich kóz, z których połowa padła, a martwe zwierzęta odnaleziono m.in. w Wiśle. Co poza tym działo się w branży OZE?

Katastrofy ekologiczne, walka o środowisko i czyste powietrze

W wyniku niedopatrzeń, proekologiczny projekt warszawskiego Zarządu Zieleni zakończył się tragedią. Połowa stada kóz, które zjadając rośliny, miało ułatwiać nadrzecznym ptakom budowanie gniazd, padła. Martwe zwierzęta odnaleziono m.in. w Wiśle.

Dawid Podsiadło, przerwał koncert na PGE Narodowym, aby zwrócić uwagę na problem katastrofy klimatycznej. – Nasza aktywność teraz może mieć ogromne przełożenie na to, co się wydarzy w przyszłości – mówił artysta, zachęcając publiczność do zaangażowania w temat ekologii.

Pierwsza polska gazeta poświęcona tematyce smogu oraz walce o czyste powietrze powstała w Zabierzowie. Magazyn „Na wdechu” kierowany jest do seniorów, którzy mają utrudniony dostęp do Internetu.

Od wschodniej części Antarktydy oderwała się góra lodowa o powierzchni 1636 km kwadratowych. Ze względu na kolosalne rozmiary może zagrażać statkom – z tego względu trzeba ją nieustannie monitorować. Zanim lód się roztopi, lodowiec będzie dryfował latami.

2 października sąd rejonowy w Warszawie-Śródmieściu wydał wyrok w sprawie wytoczonego niespełna dwa tygodnie temu pozwu, w którym Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł oraz Tomasz Sadlik oskarżyli Państwo Polskie o dopuszczenie do utrzymywania wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Skarb Państwa – w ramach zadośćuczynienia – ma przekazać na cele charytatywne określone sumy pieniężne.

Niemiecki rząd zdecydował się na wprowadzenie zakazu używania glifosatu – czyli substancji, która według oficjalnych badań uznana została za toksyczną. Nowe przepisy mają wejść w życie już z początkiem 2024 roku.

Branża OZE, prawo i rynek

W Feniksowie pod Sochaczewem powstała nowoczesna elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,8 MW. Do jej budowy wykorzystano polską technologie PVGRAF, która dzięki innowacyjnemu zastosowaniu dwuwymiarowego materiału znacząco zwiększa uzysk z instalacji.

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił oficjalny komunikat o średniej wysokości cen energii elektrycznej na II kwartał 2019 r. W porównaniu do minionych 4 miesięcy, opłaty wzrosną o 5 zł 40 gr za MWh.

Pełny komunikat odnajdziecie tutaj: https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/komunikaty-prezesa-ure/8419,Informacja-nr-682019.html

Od 2020 roku zacznie obowiązywać nowy unijny wzór liczenia odpadów z recyklingu. Jak wynika z wyliczeń ekspertów, jeśli polskie gminy nie przystosują się do nowych zasad, kary będą liczone w milionach.

Poparta przez senat nowelizacja ustawy o Prawie ochrony środowiska przewiduje wprowadzenie map hałasu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Pierwsze mapy mają powstać w 2022 roku, a ich aktualizacje – co pięć lat – mają sporządzać sejmiki wojewódzkie.

Nowinki technologiczne

W Szwecji trwają badania nad „EVolution Road”, czyli projektem drogi, która podczas jazdy automatycznie ładuje pojazdy elektryczne. W testach udział bierze trolejbus polskiej marki Solaris.

Firma Nissan nieoczekiwanie zaprezentowała nowy model miejskiego samochodu elektrycznego. Według zapowiedzi producentów, Nissan IMk ma stanowić przykład kierunku, w jakim pójdzie firma w przypadku jej – obecnie rozważanej – elektryfikacji.


 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Sieć 5G może być rakotwórcza? Wanda Buk rozwiewa wątpliwości

Przeciwnicy technologii 5G, która już w przyszłym roku pojawi się w niektórych polskich miastach, twierdzą, że może ona wywoływać nowotwory i być szkodliwa dla zdrowia. Wątpliwości rozwiewa Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. – Technologia nie różni się niczym od sieci 4G, z której na bieżąco korzystamy. Każde światło to promieniowanie. Nie ma jednak dowodów na to, że pole elektromagnetyczne na częstotliwościach radiowych jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Najbardziej szkodliwe jest uzależnienie do sieci – tłumaczy Buk.