Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 27.01. – 2.02.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 27.01. – 2.02.

Ostatni tydzień stycznia w Polsce wciąż bez śniegu i z kilkustopniową temperaturą powyżej zera. Zima nadal nas zaskakuje… Od kilku dni mocno też wieje, więc możemy oddychać swobodnie. W tym przeglądzie tygodnia sporo decyzji na arenie politycznej – nowy pełnomocnik ds. OZE – Ireneusz Zyka, Lex Aleksandrowski podpisane i dotacje na elektryki zwolnione z podatku. Co jeszcze wydarzyło się w branży OZE i ekologii? Zapraszamy na nasz przegląd!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Skąd się bierze smog? Strażnicy miejscy z EKO Patrol Straży Miejskiej w Łodzi systematycznie kontrolują, czym w swoich piecach palą mieszkańcy miasta. Niedawno w mediach społecznościowych opublikowali zdjęcia, które przedstawiają „materiał opałowy” używany na co dzień, czyli butelki, foliówki, głośniki i ramy okienne.

Premier Mateusz Morawiecki powołał Ireneusz Zyskę na stanowisko rządowego pełnomocnika do spraw odnawialnych źródeł energii oraz Jacka Ozdobę na nowego sekretarza stanu w ministerstwie klimatu. Urząd pełnomocnika został zapowiedziany przez premiera podczas swojego listopadowego exposé.

OZE: fotowoltaika

Województwo wielkopolskie otrzyma dotacje na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych dla domów wielorodzinnych i spółdzielni. Narodowy oraz Wielkopolski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały porozumienie o przekazaniu na ten cel 100 milionów złotych. Zostaną one rozdysponowane w specjalnym programie “Słoneczne dachy”.

Nowelizacje ustaw

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o polowaniach w ramach walki z wirusem ASF, znaną jako “LEX Ardanowski”. Koła łowieckie, które otrzymają zgody na tak zwany “odstrzał sanitarny”, będą większe przywileje w trakcie polowań na dziki. Mogą nawet otrzymać wsparcie od policji, straży, na nawet wojska. Za utrudnianie im w odstrzale grozi grzywna, a nawet więzienie.

Za niespełna dwa tygodnie wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 29 stycznia. Zgodnie z jej treścią pieniądze, które można otrzymać ze środków publicznych na zakup samochodu elektrycznego, nie będą brane pod uwagę przy rozliczaniu podatku dochodowego. Dotacje będą jednak niższe.

Walka o środowisko

Grupa Żywiec rozpoczęła proekologiczną akcje, w ramach której można bez paragonu oddawać butelki po piwie do jednego z 6,5 tys. sklepów biorących udział w projekcie – za każde zwrócone opakowanie klient otrzyma 35 groszy. „Wielka Zwrotka Ż” ma wzmacniać dobry nawyk, jakim jest zwracanie do sklepów szklanych opakowań. Według zapewnień koncernu piwowarskiego, akcja ma być wprowadzona na stałe.

Dobre wieści! Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt zorganizował zbiórkę pieniędzy, które posłużyły na zakup karetki przystosowanej do potrzeb ratowania życia i zdrowia zwierząt. Pojazd nie jest nowy, jednak jest bardzo zadbany oraz wyposażony w niezbędną aparaturę. To druga karetka w kraju, która została dostosowana do potrzeb poszkodowanych czworonogów.

W związku z utrzymywaniem się wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza mieszkańcy Metropolii Krakowskiej 28 stycznia wystosowali do Wojewody Małopolskiego wniosek, w którym zaapelowali o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Krakowianie postulowali w nim, by władze podjęły niezwłoczne działania mające zapobiegać negatywnym skutkom smogu.

W styczniu w sklepach sieci Carrefour pojawiła się alternatywa dla plastikowych reklamówek jednorazowego użytku, tzw. zrywek. Do oferty zostały wprowadzone bawełniane woreczki wielokrotnego użytku, w 100% wykonane z czystej bawełny.

Katastrofy ekologiczne

Według raportu przeprowadzonego przez Eurośródziemnomorskie Zgromadzenie Samorządów Lokalnych i Regionalnych do Morza Śródziemnego spływa 30 tysięcy plastikowych butelek na minutę. Zdaniem naukowców, jeśli zanieczyszczanie będzie utrzymywało się na takim poziomie, do 2050 roku w morzu będzie więcej plastiku niż ryb.

Jak wynika z ostatnich badań, dużym zagrożeniem dla populacji dzikich kaczek bytujących na wodach Morza Bałtyckiego jest przyłów, czyli śmierć w sieciach rybackich. W samym estuarium Odry ginie szacunkowo nawet 1200 kaczek ogorzałek rocznie. Dużym problemem jest jednak brak regularnego monitoringu tego zjawiska nie tylko w Polsce, ale także w większości nadbałtyckich państw.

Nowinki technologiczne

Aby zwiększyć populację pszczół na całym świecie, pracownicy jednej z włoskich pszczelarni stworzyli projekt niewielkiej pasieki, która może stanąć przy każdym domu. B-BOX, bo tak nazwano wynalazek, zdaniem jego twórców, ma zachęcać ludzi do trzymania owadów w przydomowych ogródkach co przyczyni się do rozszerzenia populacji tych pożytecznych owadów.

Ruszyła budowa pilotażowej wersji sklepu IKEA we Wiedniu, która zakończy się w przyszłym roku. Będzie on miał siedem pięter, a na dachu przestrzeń zieloną z nawet 160 drzewami. Budynek może później zostać przekształcony na biurowiec. Nie będzie posiadał wielkopowierzchniowego parkingu na samochody. Zakupy wielkogabarytowe będą przywożone do domów klientów samochodami elektrycznymi.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.