Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 28.10. – 3.11.

Ostatni tydzień października skupiony był wokół zwierząt – m.in. transportu 10 tygrysów zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej i słoniach w Zimbabwe, które umarły z powodu suszy. Bardziej pozytywne wiadomości wiążą się z prezentacją nowych, ekologicznych technologii, wsparcia dla elektromobilności oraz inicjatyw zachęcających do troski o środowisko.

Zagrożone zwierzęta

Na granicy polsko-białoruskiej w Koroszczynie zatrzymano transport 10 tygrysów. Ciężarówka stała na granicy przez dwa dni. Jedno zwierzę zmarło. W wyniku interwencji Głównej Inspekcji Weterynaryjnej oraz dyrekcji poznańskiego ogrodu zoologicznego, zorganizowano dla nich opiekę. Ostatecznie wszystkie koty trafiły pod opiekę poznańskiego ogrodu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Poznańskie zoo zakomunikowało, że wszystkie 9 tygrysów przeżyło! Polsat News dotarł do kierowcy, który przywiózł do Polski tygrysy:

 

Dwa koncerny tytoniowe o globalnym zasięgu – Philip Morris i British American Tobacco – przyznały się do testowania swoich wyrobów na zwierzętach. Testom, które trwają zazwyczaj trzy miesiące, najczęściej poddawane są psy i szczury. Po tym czasie zwierzęta są uśmiercane, a ich ciała zostają poddawane sekcji zwłok.

Z powodu długotrwałej suszy, zaledwie w przeciągu dwóch miesięcy, w okolicach Parku Narodowego Hwange w Zimbabwe padło aż 55 słoni. Część sztucznych zbiorników wyschła, a na budowę nowych brakuje funduszy – Słonie z desperacją czekały na deszcz, bo sytuacja jest tragiczna – mówił rzecznik parków w Zimbabwe, Tinashe Farawo.

Walka o środowisko

Ministerstwo Środowiska przedstawiło nową kampanię edukacyjną, zachęcającą do segregowania odpadów pod tytułempiątka za segregację”. Bohaterami kampanii są El Bio, Papa Pier, Plastika Metalika, Zmieszko oraz Wyszkłolony. Kampania ma być wspierana przez samorządy, a jej odbiorcami będzie ogół społeczeństwa.

Złotooki to bardzo pożyteczne owady, które pomagają nam w walce ze szkodnikami roślin. Niestety – często mylone z molami – zamiast otrzymywać pomoc, są uważane za pasożyty i zwalczane. Aby pomóc przetrwać sezon zimowy wrażliwym na spadek temperatury złotookom, można w ogrodzie lub nawet na miejskim balkonie przygotować dla nich specjalne lokum.

Władze Poznania wyposażyły miasto w nowe urządzenie do walki z zanieczyszczeniami powietrza. Zakupiony dron, który posiada specjalny czujnik wykrywający szkodliwe związki chemiczne, ma za zadnie sprawdzać czym palą mieszkańcy w przydomowych piecach. Projekt nadzoruje Straż Miejska, która wyznacza obszary monitorowania oraz nakłada odpowiednie kary za zanieczyszczanie powietrza. 

OZE: fotowoltaika

W najnowszym raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej w ciągu najbliższych pięciu lat, na rynku energetycznym, technologie OZE będą najsilniejsze. Ich moc może wzrosnąć do nawet 1200 GW. 60% z tego ma przypaść fotowoltaice.

W całym 2019 r. w Polsce powstanie nawet 1 GW nowych instalacji PV, a łączna moc polskiej fotowoltaiki wyniesie 1,5 GW. Eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi szacują, że fotowoltaiczny boom będzie wiązał się także ze znacznym wzrostem popytu na miedź. W ciągu najbliższych 20 lat zapotrzebowanie osiągnie nawet 87 tys. ton.

Branża OZE: regulacje prawne i rynkowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą podatek akcyzowy od samochodów hybrydowych zostaje obniżony o połowę swojej wartości. Progi akcyzy są dopasowane do pojemności silników – do 2000 cm3 oraz do 3500 cm3. Samochody mogą potanieć o około 1 000 – 40 000 złotych.

Europejsko-Ukraińska Agencja Energetyczna zapowiada kierowanie wniosków o arbitraż międzynarodowy przeciwko Ukrainie, jeśli zostanie uchwalona tzw. “ustawa Gerusa”, która zakłada wyłączenie niektórych obiektów OZE z mechanizmu rządowych gwarancji dla producentów energii.  Ma to grozić stratami dla wizerunkowymi Ukrainy jako partnera biznesowego, a nawet wycofaniem się inwestorów z Ukrainy.

Spółka KGHM Polska Miedź podpisała list intencyjny z Figene Capital na zrealizowanie umowy PPA na zakupienie energii wytworzonej przez wiatrowe farmy. Obie strony chcą podpisać umowę do końca roku. Figene w ten sposób wzmocni swoją pozycję na rynku.

Nowinki technologiczne: papier z liści

Na Ukrainie ma zostać uruchomiona produkcja ekologicznego papieru z opadłych liści. Technologia opracowana przez studenta Walentyna Frećkę może pomóc zatrzymać wylesianie i sprawić, że produkcja papieru będzie przyjazna dla środowiska.

GreenWay Polska – przy czterech stacjach ładowania samochodów elektrycznych – ustawia magazyny energii. Zapewni to maksymalną moc ładowania pomimo ograniczonego łącza energetycznego oraz zmniejszy koszty wynikające z opłat dla sieci energetycznych.