Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 16.03. – 22.03.

Minął tydzień pod znakiem koronawirusa. W ramach akcji #Zostańwdomu, nie wpuszczaj i nie daj się nudzie przygotowaliśmy dla Was serię artykułów, quizów i wykreślanek – znajdziecie je na końcu przeglądu tygodnia. Co nowego wydarzyło się przez ten czas w branży OZE i ekologii? Energa wstrzymała prace monterów i instalatorów, co wpłynie na opóźnienie w podłączaniu nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci. Czy pozostały spółki energetyczne też wstrzymują wymianę liczników na dwukierunkowe? Znamy odpowiedź PGE, Enei, Tauronu i Innogy.

Informacje rynkowe

Energa – Operator wstrzymała wszelkie prace monterów i instalatorów podzespołów elektrycznych w domach klientów do odwołania. Decyzja została podjęta w trosce o zdrowie swoich pracowników i klientów w czasie trwania epidemii koronawirusa. Czy pozostałe spółki energetyczne też wstrzymują wymianę liczników na dwukierunkowe?

Na czas zagrożenia epidemicznego i w obawie przed recesją premier Mateusz Morawiecki zaprezentował pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Na ochronę gospodarki rząd przeznaczy 212 mld zł. Rząd dopuszcza odłożenie składek na ZUS, pokrycie części wynagrodzeń dla pracowników, leasing operacyjny oraz wsparcie dla jednostek ochrony zdrowia. Dla prosumentów: program Mój Prąd nie został wstrzymany. Jednak stowarzyszenia chcą odsunięcia terminów, zobowiązujące przedsiębiorstwa do rozpoczęcia sprzedaży energii z farm OZE, które wygrały gwarancje w aukcjach.

Energetyka

Światowa gospodarka zwalnia, świadczą o tym spadki cen cen ropy. Może to zagrozić całej branży OZE, dla której paliwa kopalne znowu stają się konkurencyjne. Krótkoterminowo na rynkach znowu ropa czy gaz staną się chętnie kupowanym surowcem energetycznym. Okazuje się jednak, że w dłuższej perspektywie spadek cen ropy naftowej paradoksalnie może przyspieszyć przyjęcie czystej energii. W momencie gdy ceny ropy wynoszą już poniżej 30 dol. za baryłkę, projekty inwestycyjne związane z ropą i gazem mogą być mniej rentowne, niż te z zakresu czystej energii.

Efekty akcji #Zostańwdomu to nie tylko opustoszałe ulice miast, przetrzebione półki sklepowe, ale również mocny wzrost zapotrzebowania na prąd. Dlatego też polskie elektrownie maksymalnie zwiększają produkcję energii i w najbliższych dniach mogą osiągnąć jej rekordowe poziomy. PGE podkreśla, że wrzuca piąty bieg. Elektrownia Bełchatów i Elektrownia Opole są w stanie pracować na podkręconych obrotach. 

OZE: fotowoltaika

Analitycy z Bloomberg New Energy Finance postanowili obniżyć prognozy dotyczące rozwoju fotowoltaiki w 2020 roku. Stoi za tym wpływ pandemii, który zatrząsł branżą na początku roku w Chinach, utrudniając produkcję sprzętu. Przedział rozwoju spadł do 108 – 143 GW. Z kolei Chiński producent paneli, Jinko Solar, podtrzymuje nadal swoje optymistyczne prognozy na poziomie – 140-150 GW.

Szwedzkie zrzeszenie spółdzielni mieszkaniowych HSB samodzielnie inwestuje w największą farmę fotowoltaiczną w swoim kraju. Zajmie ona powierzchnię 45 ha, jej moc zainstalowana ma wynieść 20 MW, zaś według szacunków jej roczna produkcja energii osiągnie poziom 18 GWh. Jej wartość inwestycyjna wynosi 100 mln koron szwedzkich, czyli ponad 40 mln złotych.

Katastrofy ekologiczne

Koronawirus sparaliżował światową turystykę, ale jak się okazuje cierpi na tym nie tylko gospodarka. Niedawno do sieci trafiło nagranie z Tajlandii, na którym widać setki wygłodniałych małp walczących między sobą o jedzenie. Zwierzęta przyzwyczajone do regularnego dokarmiania przez turystów nie radzą sobie z samodzielnym znajdowaniem pożywienia.

Łuskowce to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Eksperci doszli do wniosku, że są one pośrednim ogniwem, które stoi za pandemią koronawirusa. Choć władze w Chinach wprowadziły całkowity zakaz handlu tym gatunkiem, to miejscowi sprzedawcy już czekają na jego zniesienie – w chińskiej medycynie ludowej z łusek tych ssaków produkuje się lek.

Walka o środowisko

W województwie dolnośląskim przeprowadzono kolejny etap akcji, której celem jest odbudowa populacji kuropatwy. W okolicach Oleśnicy przyrodnicy wypuścili 700 ptaków tego gatunku. Akcja ma potrwać do 2021 roku i obejmie łącznie 2100 zwierząt „przywróconych” środowisku naturalnemu.

Aktywiści z kalifornijskiej organizacji Earth Island Institute złożyli pozew przeciwko dziesięciu największym koncernom, które produkują plastik na wielką skalę. Wśród pozwanych znaleźli się światowi giganci z branży żywieniowej, m.in.  Coca-Cola, Nestlé, Pepsi i Danone.

#Zostańwdomu nie wpuszczaj wirusa i nie daj się ogarnąć nudzie

W ramach akcji #Zostańwdomu nie wpuszczaj wirusa i nie daj się ogarnąć nudzie ŚwiatOZE przygotował dla Was specjalny cykl, z którego dowiecie się co robią pingwiny podczas pandemii COVID-19, jakie zależności występują pomiędzy działaniem mózgu, a zanieczyszczeniami powietrza, dlaczego lasy i woda są niezbędne do życia na planecie oraz skąd pomysł na Dzień Świętego Patryka. Sprawdźcie także, jak wiele wiecie o pandach wielkich.