Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 23.12. – 29.12.

…i po Świętach. Co w tym czasie działo się w branży OZE? Hiszpanie zamieniają swoje elektrownie węglowe na fotowoltaiczne, a prototypowa największa turbina wiatrowa Heliade-X ustanowiła swój dobowy rekord produkcji energii. Jakie działania podjęto w zakresie ochrony środowiska oraz walki ze smogiem? Na przykład w Skawinie ruszył program STOP SMOG. Zapraszamy na przegląd wydarzeń tygodnia Świata OZE!

Jak planujecie już na nowy rok wakacje, to informujemy, że Egipt zamierza chronić rafę koralową. Władze Egiptu wydały obostrzenia dotyczące atrakcji turystycznych, które są skupione wokół rafy koralowej. Mają one ograniczyć ingerencje człowieka w morski ekosystem. Minister turystyki Egiptu m.in. zawiesiła wydawanie licencji centrum nurkowym i jachtowym w rejonie Morza Czerwonego i południowego Synaju.

Fotowoltaika od Columbus Energy

OZE: fotowoltaika i morskie farmy wiatrowe

Dwa hiszpańskie koncerny energetyczne Iberdrola i Endesa zobowiązały się do wyłączenia swoich elektrowni węglowych. Tam gdzie jeszcze stoją bloki spalające węgiel, wkrótce mają pojawić się farmy fotowoltaiczne. W przypadku Iberdrola na rozbiórkę czekają zakłady w Lada i Velilla. Zaś Endesa wspomina o elektrowni w Teruel oraz w Compostillas.

Polska Grupa Energetyczna podpisała wstępne porozumienie z duńskim koncernem Ørsted. Spółki podzieliły się udziałami w dwóch projektach morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 2,5 GW. Duńczycy zwrócili uwagę na konieczność przyjęcia polskiej nowelizacji ustawy OZE o farmach offshore, która pojawić się w pierwszym kwartale 2020 roku.

Walka o środowisko

Po dwóch latach trwania trzyletniego planu walki ze smogiem w Małopolsce udało się zrealizować jedynie 14% z zakładanego pierwotnie celu. W całym województwie jest pół miliona kopciuchów, na razie zlikwidowano tylko 26 tys. Do tej pory aż w piętnastu gminach nie wymieniono ani jednego kotła.

134 wnioski otrzymał urząd gminy i miasta Skawina w pierwszym naborze programu finansowego wsparcia na termomodernizację dla najuboższych STOP SMOG. Przewidywano, że w ciągu 3 lat działania programu, urząd otrzyma łącznie około 300 wniosków. Teraz wnioskodawców czeka audyt, dzięki którym zostanie dokładnie określone wsparcie, na jakie mogą liczyć.

Informacje rynkowe

Urząd Regulacji Energetyki opublikował wyniki wszystkich aukcji OZE, które odbyły się w listopadzie i grudniu. Z ogłoszonych 12 rozstrzygnięto 6. Najwięcej kontraktów na energię elektryczną pojawiło się na aukcji z 10 grudnia na instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne o mocy do 1 MW. 260 spółek za blisko 11,5 miliona MWh otrzymał łącznie aż 3,63 mld złotych.

Technologia: rekordowa turbina wiatrowa i jajecznica w płynie

Prototypowa największa turbina wiatrowa Heliade-X ustanowiła swój dobowy rekord. General Electric, światowy koncern, który już ma zamówienia na te wiatraki, zakomunikował, że w ciągu 24 godzin stojący w Rotterdamie testowy egzemplarz wygenerował aż 262 MWh energii elektrycznej.

Amerykańska firma JUST wprowadzi na europejski rynek roślinną wersję jajecznicy w płynie. Autorzy receptury twierdzą, że po wylaniu na patelnię jest ona tak samo aromatyczna i pożywna, jak ta z prawdziwych jajek. Jajecznica była najlepiej sprzedającym się w USA wegańskim daniem w mijającym roku. Zgodnie z zapowiedziami firmy już niedługo będzie dostępna także w Polsce.

Katastrofy ekologiczne

Na Dolnym Śląsku i w województwie lubuskim stwierdzono kilkadziesiąt przypadków dzików chorych na ASF. Przemieszczanie zarażonych zwierząt mają ograniczać specjalnie w tym celu budowane ogrodzenia. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa poinformował, że zarażone dziki będą utylizowane.

Brazylijski Instytut Badania Przestrzeni przeprowadził statystyki dotyczące deforestacji. Wynika z nich, że w ciągu jednego roku, czyli od początku rządów Jaira Bolsonaro, lasy amazońskie utraciły aż 10.100 kilometrów kwadratowych ze swojej powierzchni. W porównaniu z 2018 rokiem w 2019 wylesianie było większe o 83,9%.