Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 3.02. – 9.02.

Pierwszy tydzień lutego 2020 – w Hiszpanii temperatura sięga nawet 30 stopni Celsjusza. Czy te wysokie temperatury odnotowywane obecnie w większości europejskich krajów będą miały swoje konsekwencje? Prof. Zbigniew Karaczun podkreśla, że ciepła zima, nawet jak będzie miała mroźny epizod, wciąż oznacza dla nas “bardzo poważny problem z wodą”. Co jeszcze wydarzyło się na świecie i w Polsce, zarówno w branży OZE i ekologii?

News OZE i ekologia – luty#1 – zachęcamy do słuchania naszego podkastu!

Fotowoltaika od Columbus Energy

Od 29 stycznia 2020 roku mieszkańcy Zielonej Góry mogą zamówić elektryczną taksówkę ze znakiem markowym Evity, czyli firmy, którą do życia powołała spółka Ekoenergetyka-Polska. Zachęcamy do przeczytania naszego wywiadu z prezesem spółki Bartoszem Kubikiem.

Katastrofy ekologiczne

W podwrocławski Szczodrem, na cennym przyrodniczo terenie, który już 13 lat temu został objęty programem Natura 2000, przeprowadzono wycinkę drzew. Zdaniem leśników wyręb był przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem, a obszar cięć obejmujący prawie hektar lasu ma być przygotowaniem do nowych nasadzeń. 

Fala upałów na południu Francji, w części Włoch i w Hiszpanii daje się mieszkańcom we znaki. Temperatura sięgała w niektórych miejscach nawet 27-28 stopni. Synoptycy ostrzegają, że ciepła zima może przyczynić się do suszy latem.

Walka o środowisko

Tegorocznej jesieni szczyt COP26 odbędzie się w Glasgow w Szkocji. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział podczas konferencji otwierającą przygotowania, że osobiście obejmie jego prezydencję. Dodatkowo obiecał podjąć natychmiastowe działania, by powstrzymać zmiany klimatyczne.

Używanie zwierząt do prowadzenia różnych pomiarów staje się coraz bardziej powszechne – nadajniki, czasem wielkości paznokcia montuje się rybom i ptakom, a także niektórym morskim ssakom. Nowa Zelandia, aby monitorować nielegalne połowy ryb, postanowiła zaangażować albatrosy.

Prawa zwierząt

Didier Guillaume, francuski minister rolnictwa, zapowiedział, że do 2022 roku na terenie całego kraju zacznie obowiązywać zakaz pozbywania się kurcząt rodzaju męskiego poprzez mielenie żywcem, zagazowywanie i rażenie prądem. Tym samym, Francja będzie jednym z pierwszych krajów na świecie, który wprowadzi takie przepisy.

Dziekani Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego postanowili zaangażować się w pomoc zwierzętom, które ucierpiały podczas pożarów w Australii. Za pomocą jednego z programów pomocowych zaadoptowali koale, która potrzebuje wzmożonej opieki – jej ciało jest poparzone w 90%. Koszt rocznej opieki nad takim zwierzęciem waha się od 150 do 270 zł.

– Jestem bardzo mocno związana emocjonalnie z ochroną środowiska. Takiego misia adoptowałam też osobiście. Mój starszy syn jest mocno zafascynowany przyrodą Australii, więc to ważny temat w moim domu – zauważa dr Ewelina Gutowska-Kozielska.

Informacje branżowe: STOP SMOG i elektryczne autobusy w miastach

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która rozszerza program finansowania termomodernizacji STOP SMOG. Ma ona przyspieszyć i poprawić efektywność programu. Dodatkowo, w ramach prac termomodernizacyjnych możliwe będzie wykonanie instalacji OZE.

190 elektrycznych autobusów rozdano 13 polskim miastom w ramach funduszy europejskich opiewających na kwotę 460 milionów złotych. Dodatkowe 268 milionów przekazało Minister funduszy i polityki regionalnej oraz Ministerstwo Infrastruktury. Miastom sfinansowano także budowę stacji ładowania.

OZE: fotowoltaika i farmy wiatrowe

Podczas ostatniego posiedzenia sejm przyjął nowelizację ustawy o Prawie Budowlanym, która dotyczy instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła. Choć ich montaż nadal nie wymaga specjalnej zgody na budowę, to obowiązkowo projekty muszą być uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych (w kwestii spełniania wymogów przeciwpożarowych) oraz zgłoszone do organów Państwowej Straży Pożarnej. Pod uwagę są brane mikroinstalacje OZE o mocy powyżej 6,5 kW.

Niemiecka spółka z Monachium MEAG zawarła ze szwedzką spółką OX2 umowę kupna farmy wiatrowej w Żarach. Elektrownia będzie pierwszym projektem tych firm w Polsce. Rocznie ma produkować około 67 GWh energii. Budowa projektu ma ruszyć wkrótce, a do użytku obiekt zostanie przekazany na początku 2021 roku. Będzie się składał z siedmiu turbin Nordex N117 o mocy jednostkowej 3 MW.

Technologia: panele anty-solarne i pasywny system oczyszczania ścieków

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Davis pracują nad projektem paneli anty-solarnych. W przeciwieństwie do fotowoltaicznych, nie posiadałoby ogniw krzemowych, tylko stopy rtęci o cechach termoradiacyjnych. W trakcie pracy moduł ma przechwytywać promieniowanie podczerwone i oddawać je w kosmos.Naukowcy zaznaczają, że ich urządzenie szacunkowo byłby w stanie osiągnąć efektywność na poziomie jedynie 1/4 osiągów paneli fotowoltaicznych.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali system pasywnego oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands, który może zrewolucjonizować gospodarkę ściekową na terenach wiejskich. Rozwiązanie to naśladuje naturalne warunki hydrauliczne i siedliskowe ekosystemów bagiennych, dzięki czemu nie stosuje się w nim żadnych substancji chemicznych.

– W porównaniu do konwencjonalnych oczyszczalni ścieków, systemy pasywne charakteryzuje prosta obsługa, odporność na nierównomierny dopływ ścieków i konkurencyjne koszty wynikające z braku konieczności mieszania, napowietrzania czy ogrzewania. Systemy pasywne są przy tym opłacalne nawet dla mniejszych przepływów i nie pozostawiają osadów wtórnych – tłumaczy cytowany w komunikacie uczelni prof. Łukasz Drewniak z Wydziału Biologii UW i jeden z założycieli uniwersyteckiej spółki spin-off – RDLS.

Elektromobilność

Na ostatnich targach Horecava w Amsterdamie firma Bluekens zaprezentowała  zmodyfikowaną wersję elektrycznego samochodu dostawczego Streetscooter Work L. Nowy model posiada fotowoltaiczny dach. Uzyskana moc zasili system chłodzenia w części załadunkowej.