Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 30.12. 2019 – 5.01. 2020

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 30.12. 2019 – 5.01. 2020

Początek 2020 roku upływa pod znakiem dramatycznych pożarów w Australii. Według ekologów z Uniwersytetu w Sydney ogień doprowadził już do śmierci prawie pół miliona zwierząt – ssaków, ptaków i gadów. W ciągu mniej niż czterech miesięcy w Nowej Południowej Walii zginęła prawie 1/3 całej populacji koala – niedługo zwierzęta te będzie można oglądać jedynie w ogrodach zoologicznych. Co poza tym przyniósł nam przełom 2019 / 2020 roku?

Reklama

Z informacji pozytywnych: Pierwszy raz w historii amerykańskiego ogrodu zoologicznego Potter Park Zoo przyszedł na świat nosorożec czarny. Jak podkreślają włodarze zoo, to wyjątkowe wydarzenie – pod opieką człowieka średnio rodzi się zaledwie jeden nosorożec czarny rocznie. Sam gatunek znajduje się na najwyższej pozycji w czerwonej księdze gatunków zagrożonych wyginięciem.

https://www.facebook.com/potterparkzoo/videos/554995511715873/

Katastrofy ekologiczne

Pożary w Australii: Jeszcze na początku tygodnia pisaliśmy o pożarze niecałych pół miliona ha spalonych lasów i 3 milionach łąk i pól. Teraz mówi się już o 10 milionach ha spalonej powierzchni Australii!

Tymczasem Janusz Korwin-Mikke:

Jakbyście się zastanawiali dlaczego na Święta nie było śniegu, to: w ramach projektu naukowego “Reakcja opadów śniegu i deszczu na współczesne zmiany klimatu i cyrkulację atmosfery w Europie” naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego przeanalizowali dane zgromadzone w ciągu 53 lat, które pobrano z 50 stacji synoptycznych w całym kraju. Według wstępnych ustaleń zmiany klimatyczne wpływają na ilość opadów śniegu w Polsce w czasie zimy.

OZE: fotowoltaika

Na froncie kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie pojawiła się nietypowa instalacja – krzyż ułożony z paneli fotowoltaicznych. Powstał z inicjatywy tamtejszego proboszcza, ks. Krzysztofa Guziałka, który uwzględniając pragmatyczne potrzeby parafii, postanowił nadać instalacji wymiar sakralny.

Firma Statkraft z Norwegii podpisała umowę PPA z hiszpańską Solarią na okres 10 lat na zakup energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 252 MW.

Informacje rynkowe: ceny prądu

Urząd Regulacji Energetyki (URE) opublikował oficjalny komunikat o rynkowej średniej cenie sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym na 3 kwartał 2019 roku. Wyniosła ona 252, 65 zł/MWh. Jest to kolejny wzrost w porównaniu z poprzednimi okresami. W drugim kwartale URE obliczyło cenę w wysokości 247,21 zł/MWh, a w pierwszym 241,81 zł/MWh.

Urząd Regulacji Energetyki przyznał taryfy dla kolejnych sprzedawców energii. Odbiorcy energii w taryfie G11 (gospodarstwa domowe), którzy są klientami spółek Enea oraz Energa Obrót, zapłacą za prąd o około 9 złotych miesięcznie więcej. Wyższe rachunki będą dotyczyć również odbiorców w taryfie G12, którzy zużywają więcej energii niż przeciętni odbiorcy.

Walka o środowisko

Kolejne miasta, m.in. Sopot i Tarnów, chcą wprowadzić zakaz używania kopciuchów. Na chwilę obecną, najbliżej wyeliminowania pieców na paliwa stałe jest Sopot, gdzie zakaz taki ma wejść w życie na początku 2024 roku.

“RO2bimy pozytywną atmosferę” to nazwa dopiero co rozpoczętej kampanii informacyjnej w województwie śląskim, której zadaniem jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat smogu i zanieczyszczenia powietrza.

Rada miejska w Dębicy zaczęła wdrażać akcje „Dębica bez plastiku”. Wzorem innych polskich miast w Urzędzie Miasta i instytucjach mu podległych obowiązuje zakaz używania plastikowych naczyń i sztućców. Radni podkreślają, że cała akcja ma opierać się na stopniowych, ale długofalowych działaniach, m.in. na edukacji.

W Łodzi podczas Sylwestra, zamiast zwyczajowego odpalania fajerwerków, miał miejsce powietrzny balet 300 dronów. Oglądać go można było o północy na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze. Sylwester uświetniony pokazem dronów, to pierwsze tego typu wydarzenie w Europie.

Nowinki technologiczne: Eco-Bot i pasta do zębów w tabletkach

Zespół Naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach bierze udział w międzynarodowym projekcie, którego celem jest opracowanie inteligentnego asystenta energii – Eco-Bota, który na bieżąco będzie analizował zużycie prądu w domu konsumenta. Nasi badacze zajmują się ekonomią behawioralną i opracowują dla tego narzędzia specjalnych profili konsumentów.

Kanadyjscy projektanci, chcąc przyczynić się do ograniczenia produkcji plastikowych odpadów, stworzyli alternatywną pastę do zębów – w tabletkach. W przeciwieństwie do tradycyjnych produktów umieszczanych w plastikowych tubkach, ekologiczne i nietoksyczne tabletki zapakowane są w papierowych kompostowalnych opakowaniach.

źródło zdjęcia: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.