Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 4.11. – 10.11.

Za nami pierwszy tydzień listopada. Co się przez ten czasy wydarzyło? W fotowoltaice pojawił się nowy rekord oraz polska obniżka podatku VAT do 8%, a w Rosji coraz bliżej do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży energii z OZE. To informacje pozytywne. Z negatywnych toczy się dyskusja na temat miejsca organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem, a w pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Czas na podsumowanie tygodnia!

Walka o środowisko

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego sprzeciwiają się organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem pod Wielką Krokwią, która graniczy z terenami parku. Impreza organizowana przez TVP może negatywnie wpłynąć na tatrzańską przyrodę. Włodarze Parku oraz organizacje ekologiczne chcą – by tak jak do tej pory – Sylwester zorganizowany był na Równi Krupowej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jesienią tego roku w części wrocławskich parków i skwerów nie będą grabione liście – ma to zarówno pomóc jeżom w przezimowaniu, ale także chronić owady i użyźniać ziemię. W niektórych miejscach staną tabliczki informujące: Tu nie grabimy! Dajemy schronienie zwierzętom, użyźniamy i chronimy glebę”.

Katastrofy ekologiczne

W pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Ryszard Mochoń, który jest pszczelarzem od 45 lat, podejrzewa, że mógł to zrobić inny pszczelarz. Właściciel zauważył, że użyto specjalnej trutki na szerszenie i wnioskuje, że truciciel wiedział, co robi. W ciągu nocy, pan Mochoń stracił pół miliona pszczół.

Branża OZE: fotowoltaika

Columbus Energy wprowadził do oferty nowe panele fotowoltaiczne. Teraz, w ramach jednej ceny, właściciele domowych instalacji mogą wybierać spośród dwóch technologii: LONGi Solar Half Cut PERC 315 Wp Full Black oraz Sunport MWT Back-Contact PERC 325 Wp Full Black. Technologia dostępna będzie w obu dotychczasowych ofertach dla domów jednorodzinnych STANDARD i SMART.

W trakcie budowy argentyńskiej farmy fotowoltaicznej Guanizuil pracownicy firm Scatec Solar oraz Equinor – właścicieli projektu, w ciągu 12 godzin zamontowali rekordową liczbę 54 090 modułów.

By odciąć się od zagranicznych dostawców energii Węgry inwestują w fotowoltaikę. Według analiz, do końca 2020 roku, źródła odnawialne mają pokryć 14,65 proc. krajowego zapotrzebowania energetycznego. Pod koniec 2018 roku na Węgrzech pojawiło się 400 MW nowych mocy, co w porównaniu do polskiego wyniku (50 MW) daje imponujący efekt.

Branża OZE: informacje rynkowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał, kolejne ustawy proklimatyczne – zrównujące podatek VAT na domowe i okołodomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne do 8%, zwolnienie z podatku PIT dotacje z programu Mój Prąd, obowiązek podłączenia budynków do sieci ciepłowniczych albo ciepłowniczej instalacji OZE do nowych budynków, oraz ustawę zakazująca obrót kotłami ciepłowniczymi niespełniającymi wymogów emisyjności – tzw. kopciuchy. Po wpisaniu do Dzienniku Ustaw, nowe prawo będzie obowiązywać po 2 tygodniach.

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany wprowadzone przez nową Ustawę OZE. Zgoda umożliwia przeprowadzenie tegorocznych aukcji przez Urząd Regulacji Energetyki. Bruksela nadal jednak nie wypowiedziała się na temat zmian dotyczących zmian w kwestii pomocy publicznej.

Na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano w październiku spadek cen energii, pomimo wzrostu wolumenu obrotów. W minionym miesiącu na Rynku Towarowym Terminowym średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2020 (BASE_Y-20) wyniosła 262,83 zł/MWh. W porównaniu z wrześniem cena spadła o 9,29 zł/MWh. Z kolei średnia ważona cena BASE na spotowym Rynku Dnia Następnego wynosiła 226,30 zł/MWh i była o 16,49 zł/MWh niż z poprzedniego miesiąca.

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy zwalniającej z podatku dochodowego sprzedaż energii elektrycznej wyprodukowanej w obiektach generacji OZE o mocy poniżej 15kW. Ta bariera mocy wynika z wypracowanej w prawie nieformalnej “definicji”. Nie ma ona żadnego uzasadnienia technologicznego, na co wielokrotnie zwracali uwagę rosyjscy niezależni eksperci. Mikrogeneracja obejmuje produkcję energii przez samego konsumenta, wyłącznie na użytek własny – zarówno prywatny jak i przemysłowy.

Nowinki technologiczne: kinetyczny magazyn energii

Kinetyczny magazyn energii wymyślony przez polskich inżynierów może być przełomowym urządzeniem, dzięki któremu elektryczne samochody staną się powszechne. Mechanizm działa jak nakręcona zabawka-bąk i pozwala na jednoczesne i szybkie ładowanie kilkunastu aut do poziomu ok. 200 km zasięgu w ciągu pięciu minut.

Tesla z Elonem Muskiem prezentuje trzecią generację dachówek słonecznych – Solarglass. W nowej generacji solarnych dachówek od Tesli udało się obniżyć koszty produkcji na tyle, by były porównywalne z kosztem wykonania dachu i tradycyjnej instalacji PV (ok. 40% według serwisu Electrek). Nowa technologia umożliwiła zmniejszenie o połowę ilości komponentów potrzebnych do wykonania montażu. Musk zapewnił, że nowy produkt jest gotowy i w przeciwieństwie do poprzednich wersji będzie bardziej praktyczny.

Brytyjski projektant opracował urządzenie, które umożliwia samodzielne sprawdzenie organizmu pod kątem obecności wirusa HIV. CATCH, bo tak nazwano samodiagnostyczny zestaw, jest nie tylko prosty w użyciu, ale także bardzo tani – cena jednego zestawu wynosi około 5 dolarów. Ponadto urządzenie jest ekologiczne – częściowo zostało wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu.